Uczelnie i instytucje

Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner
Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki, rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

Wspólne działania śląskich uczelni w ramach inicjatywy Europejskiego Miasta Nauki przynoszą pierwsze trwałe efekty – ogłosił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek. W piątek rektorzy siedmiu uczelni zawarli porozumienie współpracy przy realizacji Programu Naukowego dla Śląska.

"Od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy skończyć na jednorazowym efekcie. Europejskie Miasto Nauki to nie tylko prestiżowe wydarzenia, ale trwała zmiana przestrzeni, relacji i działań uczelni" – podkreślił podczas konferencji prasowej prof. Koziołek.

Pierwszym z projektów jest Program Naukowy dla Śląska, którego celem jest finansowanie badań naukowych skoncentrowanych na realnych potrzebach regionu. Inicjatywa, realizowana wspólnie z Towarzystwem Pro Silesia, zakłada wykorzystanie potencjału badawczego uczelni do rozwiązywania kluczowych problemów województwa śląskiego.

"Chcemy, by nasze uczelnie stały się najważniejszym narzędziem transformacji regionu" – powiedział rektor. "Na razie milion złotych to jest znikoma kwota, ale nie o to chodzi. Chodzi o zbudowanie systemu modelu naukowo-inwestycyjnego, którego do tej pory w Polsce tego typu nie było" - dodał.

Wspólna deklaracja współpracy została podpisana z udziałem siedmiu rektorów śląskich uczelni, władz regionalnych oraz przedstawicieli organizacji Pro Silesia. Rektor UŚ wyraził przekonanie, że Program Naukowy dla Śląska stanie się trwałą platformą współpracy akademii z samorządami i biznesem.

"Musimy przełamać mur między światem nauki a sektorem prywatnym. To się jeszcze w Polsce nie udało, aby zacząć angażować w badania naukowe coraz większe środki prywatne" – podkreślił.

Drugim flagowym przedsięwzięciem jest Zielona Strefa Nauki – obszar kampusu Uniwersytetu Śląskiego i części Uniwersytetu Ekonomicznego, rozciągający się wzdłuż rzeki Rawy od katowickiego Rynku aż po ul. Bogucicką. Strefa ta ma zostać zrewitalizowana i przekształcona zgodnie z aktualną wiedzą z zakresu urbanistyki, ekologii i nauk społecznych, by stworzyć przyjazne miejsce do życia, pracy i spotkań dla całej lokalnej społeczności.

"To marzenie, a w tej chwili już projekt o dzielnicy akademickiej, która by łączyła różne funkcje (...), gdzie w swobodny sposób naukowcy, inwestorzy, obywatele spotykają się, żeby dyskutować o tym, co dzieje się na uczelniach, ale także jakie problemy powinni naukowcy rozwiązać" – wyjaśnił prof. Koziołek.

Rektor przypomniał, że dotychczasowym katalizatorem współpracy między uczelniami był tytuł Europejskiego Miasta Nauki, który połączył śląskie placówki w ramach wspólnego konsorcjum. Zaznaczył także, że współpraca będzie się pogłębiać i ma strategiczne znaczenie dla przyszłości nauki na Śląsku.

"Teraz potrzeba nam nowego impulsu, nowego kleju. Na pewno jest nim Program Naukowy dla Śląska, który zacieśni tę współpracę. Myślę, że częściowo będziemy też współpracować przy Zielonej Strefie Nauki, bo to też w naturalny sposób łączy nasze uczelnie. No i na pewno wymyślimy kolejne" - powiedział rektor.

Prof. Koziołek wyjaśnił, że wspólne projekty badawcze i dydaktyczne nie są już wyjątkiem – to coraz powszechniejsza praktyka. Uczelnie dzielą się zasobami, laboratoriami, prowadzą wspólne kierunki – jak np. arteterapia, realizowana we współpracy trzech uczelni. Ale, jak podkreślił, to wciąż za mało, by skutecznie konkurować z największymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

"Natomiast zdecydowanie powinniśmy być przez różne instytucje z ministerstwem i rządem na czele zachęca zachęcani do zacieśniania tej współpracy, ponieważ środki, którymi dysponuje każda uczelnia pojedynczo są niewystarczające. My po prostu musimy jakoś ze sobą współpracować, jakoś się ze sobą łączyć, a czy to będzie przez porozumienie federację, czy być może w przyszłości konsolidację, to czas pokaże. Moim zdaniem ten kierunek jest nieodwracalny" - powiedział prof. Koziołek.

"Cały czas myślimy, co robić, jak robić i rozwijać województwo śląskie. Wiemy jedno, że nie możemy być przedmiotem zmiany, ale musimy być ich podmiotem, kreatorem. To tu muszą się rodzić pomysły na nasz region, na nasze województwo. Pomysły na naszą przyszłość i kto jak nie uczelnie akademickie, które kształtują młodego człowieka" - podsumował marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.(PAP)

Nauka w Polsce

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera