Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
01.10.2012 aktualizacja 01.10.2012

W październiku rusza Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na 14 października zaplanowano oficjalną inaugurację w Londynie Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, działającego we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO).

Pełnomocnik rektora UJ ds. kontaktów z PUNO, dr hab. Arkady Rzegocki poinformował PAP, że z okazji inauguracji działalności PON odbędzie się konferencja naukowa pt. „Rycerze wolności. Polscy naukowcy w Wielkiej Brytanii” a także I Wykład Jagielloński. Tego dnia wystartuje też strona internetowa projektu zawierająca bazę polskich naukowców w Wielkiej Brytanii.

„Naszym najważniejszym celem jest zbudowanie pomostu pomiędzy Polską a Polakami na emigracji (…). Polska nauka to już nie tylko to, co dzieje się w granicach administracyjnych naszego kraju. Polska nauka jest wszędzie tam, gdzie są polscy naukowcy” - zaznaczył Rzegocki.

Ośrodek ogłosił konkurs na dwumiesięczne granty dla naukowców zajmujących się Polską. Uruchomił też Akademicką Szkołę Letnią, czyli kilkunastodniowe pobyty w Polsce dla liderów młodej emigracji.

Jesienią w Londynie ruszy druga edycja uruchomionych wspólnie z PUNO studiów podyplomowych "Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO". Nowością będą trzysemestralne studia podyplomowe z nauczania języka polskiego jako drugiego, skierowane przede wszystkim do pracujących w Wielkiej Brytanii nauczycieli polskiego.

Ośrodek ma być także centrum informacyjnym o możliwości studiowania w Polsce, polskich uczelniach, grantach i programach badawczych. Planowane jest wydawanie książek poświęconych relacjom polsko-brytyjskim i dorobkowi polskiej emigracji oraz serii "Biblioteka Niezłomnych" - przypominającej teksty autorów ważnych dla Polaków i emigracji, ale zapomnianych.

Planowane jest także uruchomienie wirtualnej mapy „polskiego Londynu”, na której zaznaczone będą najważniejsze miejsca związane z Polską i Polonią tam mieszkającą. Każde z miejsc zostanie wzbogacone o krótki opis. Mapa zawierać będzie kilka alternatywnych tras śladami polskiej emigracji i polskiej nauki.

Siedzibą Polskiego Ośrodka Naukowego UJ jest budynek Ogniska Polskiego przy Exhibition Road 55. „Wiemy, że to bardzo ważne miejsce na mapie polskiego Londynu i zależy nam na tym, aby przywrócić mu dawną świetność” - podkreślił pełnomocnik rektora UJ.

Krakowska uczelnia otrzymała na uruchomienie Polskiego Ośrodka Naukowego w Londynie ponad 1,2 mln zł w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ jra/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023