Uczelnie i instytucje

List rektorów w sprawie polskich uczelni

List w sprawie obrony wizerunku polskich uczelni przygotują rektorzy polskich uniwersytetów. Zapowiedzieli to w Zielonej Górze, gdzie odbyły się dwudniowe obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Tematem listu będzie odbiór polskich uczelni w środowisku naukowym, studenckim i dziennikarskim. Ma on przyczynić się do poprawy wizerunku polskich uniwersytetów.

\"Uczelnie publiczne są często atakowane przez wiele środowisk. Ale chcemy wspólnie pracować nad poprawą wizerunku polskich uniwersytetów. List będzie jednym z działań w tym kierunku\" - powiedział PAP rektor Uniwersytetu ZielonogÓrskiego (UZ) prof. Tadeusz Kuczyński.

Jak dodał, w najbliższym czasie jedną z najważniejszych kwestii dla uczelni będzie wprowadzenie Krajowych Ram Kwalifikacji. „Debatowaliśmy, jak zmiana modelu kształcenia opartego na standardach wpłynie na krajowe ramy kwalifikacji, na ocenę jakości kształcenia. To jest zupełnie inny model i będzie wymagał zmiany podejścia Polskiej Komisji Akredytacyjnej” – dodał rektor UZ.

Podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak zaznaczył, że ministerstwo docenia, iż uczelnie w wielu sprawach przedstawiają wspólne stanowiska.

\"W ministerstwie naciskamy na przyszłość kształcenia. Chcemy, by decyzje podejmowane przez ministerstwo były współbieżne z tymi, które postulują uczelnie\" - podkreślił Ratajczak.

Potwierdził on również, że nakłady na szkolnictwo wyższe na rok 2013 są wyższe niż w roku ubiegłym. Zmiany mają polegać na tym, że uczelnie zyskają większą autonomiczność w dysponowaniu środkami ministerstwa.

Uniwersytet Zielonogórski od środy gościł 20 rektorów najważniejszych polskich uczelni, którzy uczestniczyli w pierwszym plenarnym posiedzeniu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) w kadencji 2012 – 2016. W obradach udział wzięli rektorzy m.in. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Gościli oni także na środowej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) została powołana przez Rektorów Uniwersytetów na zjeździe w Krakowie w 1989 roku jako odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie w 1988 roku w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich.

Celem Konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnienie współpracy między uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości. KRUP opracowuje oraz przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty, współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich. 

PAP - Nauka w Polsce

mrd/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera