Uczelnie i instytucje

Nagroda "Studiów Zielonogórskich" dla prof. Strzyżewskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nagrodę redakcji "Studiów Zielonogórskich" - Laudant illa sed ista Legut otrzymał we wtorek prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski. Jest ona wyrazem uznania dla jego działalności przy popularyzacji historii Ziemi Lubuskiej.

Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski jest uznanym w Polsce ekspertem w zakresie heraldyki i sfragistyki. Opracował kilkadziesiąt projektów herbów i flag dla różnych samorządów, w tym herb i flagę województwa lubuskiego.

\"Ta nagroda jest dla mnie cenna, tym bardziej, że grono, które wydaje to kompendium wiedzy o Zielonej Górze zechciało zauważyć to, co robię na Uniwersytecie Zielonogórskim\" - powiedział Strzyżewski.

Prof. Strzyżewski to dwukrotny laureat nagrody za najlepszą w Polsce książkę z zakresu heraldyki. W badaniach sfragistycznych zajmuje się pieczęciami szlacheckimi i miejskimi, jak również problematyką związaną z historią regionalną zwłaszcza dziejów Śląska i Ziemi Lubuskiej oraz dziejów miast. Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym siedmiu monografii.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i niemieckiego Towarzystwa „Herold” w Berlinie Od początku pracy zawodowej jest związany z zielonogórskimi uczelniami - najpierw z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, następnie z Uniwersytetem Zielonogórskim. Profesor pełnił szereg funkcji organizacyjnych m.in. kierownika Zakładu Historii XVI-XVIII wieku, zastępcy dyrektora Instytutu Historii, następnie od 2002 r. do 2005 r. dyrektora Instytutu Historii. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Humanistycznego. Od września 2012 r. jest prorektorem ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nagroda redakcji \"Studiów Zielonogórskich\" jest przyznawana od 2000 roku.

„Studia Zielonogórskie” to pismo popularnonaukowe o charakterze rocznika, którego artykuły dotyczą Zielonej Góry, ukazują historię miasta, jego rozwój na przestrzeni lat, działalność różnorodnych instytucji, stowarzyszeń już nieistniejących i obecnie działających, dokumentują wiele dziedzin życia. Niedługo ukaże się 18. numer \"Studiów Zielonogórskich\".

PAP - Nauka w Polsce

mrd/ abe/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera