Uczelnie i instytucje

Na UMK ruszyło inLab - pomoże naukowcom i przedsiębiorcom

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu została zainaugurowana w poniedziałek działalność innowacyjnego laboratorium współpracy nauki i biznesu - inLab, które będzie zajmować się marketingiem usług badawczo-rozwojowych.

Laboratorium, będące jednostką ogólnouczelnianą, będzie pośredniczyć pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami. Pomoże pozyskiwać zlecenia na wykonanie konkretnych projektów badawczo-rozwojowych, a także skomercjalizować już wypracowane rozwiązania kadry uczelni, doktorantów i studentów.

Jednostka została powołana w czerwcu. Jak poinformowała PAP szefowa inLab Magdalena Jóźwik, dotychczas nawiązano kontakty z 20 przedsiębiorstwami w regionie kujawsko-pomorskim, które zgłosiły co najmniej jeden pomysł na współpracę z uczelnią. Propozycje dotyczą różnych dziedzin. Najczęściej mogłyby zostać zrealizowane przez naukowców z wydziałów chemii, biologii i fizyki oraz Collegium Medicum, ale też przez przedstawicieli kilku innych dyscyplin, m.in. z zakresu marketingu i socjologów.

Laboratorium otrzymało na realizację projektów badawczo-rozwojowych 72 tys. zł z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

"Za pieniądze z programu Kapitał Ludzki zamierzamy zrealizować co najmniej trzy projekty badawczo-rozwojowe. Ogłosiliśmy właśnie pierwszy konkurs, w którym dofinansowanie może wynieść 18 tys. zł. W jego ramach mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa kujawsko-pomorskiego mogą uzyskać możliwość zrealizowania dla nich projektów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pieniądze nie trafią do przedsiębiorstw, ale będą stanowić wynagrodzenie dla naszych naukowców" - wyjaśniła Jóźwik.

Szefowa inLab przyznała, że kwota na zrealizowanie projektów nie jest duża, więc będą to przedsięwzięcia drobniejsze. Muszą też być wykonane w ciągu dwóch-trzech miesięcy, gdyż cały program kończy się w maju przyszłego roku. Laboratorium zamierza pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł na projekty badawczo-rozwojowe realizowane na rzecz przedsiębiorstw.

Pracownicy inLab będą czuwać nad całym procesem współpracy nauki z biznesem, związanym m.in. z przebiegiem negocjacji, opracowywaniem kosztorysów, aspektami prawnymi, poszukiwaniem źródeł finansowania, rozliczeniem finansowym i merytorycznym projektów.

Zadaniem laboratorium jest też zdiagnozowanie potencjału środowiska akademickiego w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Specjalny kwestionariusz pomoże sprawdzić m.in. stosunek do innowacyjności, gotowość do podjęcia prac naukowo-badawczych, umiejętność poszukiwania nowych rozwiązań.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ hes/ gma/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera