Puryny pomagają chronić narządy podczas znieczulenia

Grupa naukowców Uniwersytecie Colorado School of Medicine znalazła cząsteczki, które chronią organizm przez ewentualnymi szkodliwymi skutkami znieczulenia. Są nimi puryny - podstawowe „cegiełki molekularne” organizmu, będące składowymi DNA i RNA.

W dzisiejszych czasach znieczulenia (anestezje) są uważane za dość bezpieczne zabiegi. Jednak zdarza się, że podczas narkozy dochodzi do pewnych nieprawidłowości, np. uszkodzenia nerek lub innych narządów wewnętrznych.

Amerykańscy badacze pod kierownictwem prof. Holgera Eltzschiga odkryli, że przez takimi efektami mogą chronić puryny.

Puryny to bardzo ważne dla organizmu związki, wchodzące w skład zasad azotowych nukleotydów - podstawowych składników strukturalnych kwasów nukleinowych (DNA i RNA) oraz związków magazynujących i przenoszących energię w komórkach (np. ATP i ADP). Jedna z puryn - adenina - wraz z innym składnikiem (rybozą) tworzy nukleozyd adenozynę.

W artykule opublikowanym w grudniowym numerze „New England Journal of Medicine” Eltzschig i jego koledzy udowodnili, że produkcja adenozyny w przestrzeni zewnątrzkomórkowej pomaga chronić narządy przed uszkodzeniem. W toku badań ustalili, iż aktywacja receptorów adenozyny w płucach, jelitach lub sercu zabezpiecza te organy przed niebezpiecznymi zmianami, które mogą wystąpić w wyniku podania leków znieczulających.

„To bardzo obiecujące odkrycie - mówią naukowcy z Colorado. - Kontynuacja badań nad tym zagadnieniem może się przyczynić do rozwoju nowych kierunków leczenia”.

Eltzschig i jego zespół przyjrzeli się także wpływowi adenozyny na przebieg procesów chemicznych w przebiegu raka, uszkodzenia płuc, zapalenie jelit i czynności płytek krwi. I we wszystkich tych przypadkach wykryli jej ochronne działanie. (PAP)

kap/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.07.2024 EPA/TOMS KALNINS

    ESA ogłosiła konkurs dot. technologii wydobycia zasobów na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera