W Katowicach powstał klaster na rzecz rozwoju nanotechnologii

Przedstawiciele nauki, biznesu i lokalnego samorządu podpisali w poniedziałek w Katowicach umowę o współpracy na rzecz rozwoju nanotechnologii w woj. śląskim. Powstał Śląski Klaster NANO, który ma m.in. promować nanotechnologię na Śląsku.

O podpisaniu umowy oraz utworzeniu konsorcjum o nazwie Śląski Klaster NANO poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Śląskiego. "Głównym celem Śląskiego Klastra NANO będzie wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii" - podało biuro. Celem klastra będzie m.in. promocja nanotechnologii w woj. śląskim.

Jak powiedział PAP dyrektor naczelny Instytutu Metali Nieżelaznych prof. Zbigniew Śmieszek, w woj. śląskim jest wielu partnerów przemysłowych, którzy chcą się angażować w rozwój nanotechnologii.

Grupę założycielską klastra tworzą: Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET, Uniwersytet Śląski, miasto Katowice, Instytut Metali Nieżelaznych oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii (IZTECH). Do klastra przystąpiło już 13 firm z branż chemicznej, ceramicznej, metalurgicznej.

Nanotechnologia to wykorzystanie właściwości różnych substancji w formie bardzo małych drobin, niekiedy zbliżonych wielkością do pojedynczego atomu (nanometr jest milion razy mniejszy od milimetra). Takie rozdrobnienie powoduje, że materiał może zachowywać się inaczej niż w formie dużej bryły. Dzięki temu można tworzyć np. bardziej wytrzymałe materiały kompozytowe, czyli powstające z połączenia różnych tworzyw lub miniaturyzować urządzenia elektroniczne.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ amac/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera