Twarz traci wyrazistość, gdy się starzeje

Wraz z upływem lat zmniejsza się kontrast pomiędzy poszczególnymi elementami ludzkiej twarzy - zauważyli amerykańscy naukowcy i opublikowali wyniki swoich badań na stronie internetowej Gettysburg College.

Na podstawie analizy 289 zdjęć portretowych osób w wieku od 20 do 70 lat badacze stwierdzili, że proces starzenia się pociąga za sobą zmiany w kolorystyce twarzy: skóra staje się coraz ciemniejsza, podczas gdy usta, brwi, a nawet oczy blakną.

Zmiany te powodują zanikanie kontrastu między elementami twarzy i utratę wyrazistości.

Naukowcy udowodnili, że każdy z nas nieświadomie wykorzystuje tę właściwość do oceny wieku drugiej osoby.

Zjawisko to zaprezentowano na przykładzie osób badanych, którym przedstawiano zdjęcie tej samej twarzy, ale o różnym stopniu skontrastowania cech uzyskanym przy pomocy obróbki komputerowej.

Badani twierdzili, że osoba o bardziej wyrazistej twarzy jest młodsza.

Naukowcy uważają, iż właśnie proces zanikania kontrastu przyczynił się do stosowania makijażu w takiej, a nie innej formie. Używamy kosmetyków, aby podkreślić czerwień ust lub przyciemnić brwi, co sprawia, że nasza twarz jest wyrazistsza, a tym samym wygląda młodziej, co powszechnie jest kojarzone ze zdrowiem i pięknem. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera