Czy byłbyś dobrym inżynierem?" - konkurs dla uczniów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zbuduj z papieru wytrzymały most - to jedno zadań, które w poprzednich latach pojawiło się podczas organizowanego przez Politechnikę Śląską w Gliwicach konkursu pt. "Czy byłbyś dobrym inżynierem?". Na zgłoszenia do tegorocznego uczelnia czeka do 31 maja.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. \"Ma na celu sprawdzenie wiedzy uczestników na temat zjawisk zachodzących w otaczającym środowisku oraz procesów wykorzystywanych przez ludzi w technice. Pytania nie wymagają obliczeń ani znajomości definicji, czy wzorów. Zawodnicy biorący w nim udział powinni wykazywać się przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz intuicją inżynierską\" - poinformował Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej.

W poprzednich pięciu edycjach konkursu pojawiało się wiele zadań wymagających również praktycznych umiejętności inżynierskich od młodych uczestników, np. skonstruowanie w pięć minut, z kartki formatu A4, modeli samolotów, które następnie brały udział w rywalizacji polegającej na jak najdłuższym utrzymywaniu się w powietrzu oraz zbudowanie z papieru wytrzymałego mostu. \"Wytrzymałość mostu sprawdzano układając na nim kamienie\" - powiedziała PAP Magdalena Niestrój z Instytutu Techniki Cieplnej.

Do udziału w konkursie szkoła może zgłosić trzyosobową drużynę oraz liczącą 15 uczniów grupę kibiców.

Zainteresowane szkoły mogą wysłać zgłoszenie na adres e-mailowy: Sylwia.Kubicka@polsl.pl lub faksem na numer 32/ 237 2872.

Politechnika Śląska na zgłoszenia uczniów czeka do 31 maja.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera