85-lecie Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie obchodzi w tym roku 85-lecie działalności. Z tej okazji zaprasza w niedzielę, 23 czerwca, na piknik rodzinny „Urodziny Muzeum”.

Wstęp na wszystkie atrakcje tego dnia będzie wolny.

„Przy tej okazji zapraszamy, po raz pierwszy od długiego czasu, do tej części muzeum, która na co dzień jest dla widzów niedostępna, czyli do działów i pracowni archeologicznych. Grupy zwiedzających w czasie ścieżki dydaktycznej +Muzeum od kuchni+ będą miały okazję zobaczyć, jak wygląda codzienna praca gabinetowa archeologów, a także zwiedzić pracownie zajmujące się konserwacją zabytków" – zachęca Halina Czubaszek z PMA.

Dla młodszych widzów przygotowano bogatą oferta edukacyjną. Dzieci pod okiem archeologów będą mogły m.in. lepić naczynia z gliny technikami pradziejowymi, wytwarzać paciorki z modeliny, wykonać ozdoby z brązu. Najmłodszych powinny również zainteresować przygotowane przez muzealników liczne gry i zabawy.

„Dzieci chcielibyśmy zachęcić także do uczczenia Urodzin Muzeum poprzez wzięcie udziału w konkursie plastycznym +Laurka dla Muzeum+" – dodaje Czubaszek.

Starsi uczestnicy pikniku będą mogli zapoznać się z historią muzeum, planowaną przebudową oraz działalnością badawczą pracowników muzeum. W tym celu przygotowano prelekcje, wystawy plakatowe i prezentacje multimedialne.

Na dziedzińcu PMA umieszczona zostanie rekonstrukcja grobu szkieletowego wraz z wyposażeniem, gdzie archeolog będzie przybliżał wszystkim chętnym specyfikę prac wykopaliskowych, a antropolog przedstawi metody analizy szkieletu.

Również biblioteka muzealna przedstawi zwiedzającym te części swojego księgozbioru, które na co dzień są dostępne tylko wąskiej grupie badaczy.

Jak zwykle otwarta będzie wystawa stała „Pradzieje ziem polskich”, wystawy czasowe: „Zaginione-Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich” i „Porta Fidei. Drzwi Płockie w Nowogrodzie Wielkim na Rusi”.

Specjalnie na obchody urodzin muzeum przygotowano wystawę „Zmieniamy się dla was”, prezentującą archiwalne materiały dotyczące placówki i zabytki pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych na dziedzińcu Arsenału. Badania te są pierwszym etapem planowanej na kolejne lata przebudowy budynku Arsenału – siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowego Muzeum Archeologicznego i Państwowe Muzeum Archeologiczne przy wsparciu licznych partnerów. Placówka mieści się przy ul. Długiej 52. Muzealnicy zapraszają do złożenia wizyty od godz. 11.30 do godz. 18.00.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

  • Fot. Adobe Stock

    Można głosować w plebiscycie "Archeologiczne Sensacje 2024"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera