Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
27.06.2013 aktualizacja 27.06.2013

NASA chce znaleźć zagrażające ziemi asteroidy

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zamierza znaleźć wszystkie asteroidy potencjalnie zagrażające Ziemi i jej mieszkańcom – poinformowano na oficjalnym portalu Agencji. W przedsięwzięcie, nazwane Wielkim Wyzwaniem (ang. Grand Challenge) ma być zaangażowanych wiele organizacji rządowych i pozarządowych.

„NASA już pracuje nad znalezieniem asteroid zagrażających naszej planecie. Udało nam się znaleźć 95 proc. dużych asteroid w pobliżu orbity ziemskiej. Ale musimy znaleźć wszystkie, które mogłyby stanowić zagrożenie dla Ziemi – powiedziała Lori Garver, zastępca administratora Agencji. - To Wielkie Wyzwanie koncentruje się na wykrywaniu i opisywaniu asteroid i wynajdywaniu sposobów na radzenie sobie z nimi. Postaramy się zaangażować również społeczeństwo poprzez otwarte innowacje i udział obywateli, żeby rozwiązać ten globalny problem” – dodała.

Inicjatywa ma włączyć do współpracy przedstawicieli różnych dziedzin i wielu partnerów z sektora prywatnego i publicznego - przemysłowców, organizacje międzynarodowe, agencje rządowe, placówki naukowe, a także pojedynczych obywateli zajmujących się nauką i technologią.

Wielkie Wyzwania są elementem polityki rządu amerykańskiego, który ma zachęcić obywateli do udziału w rozwiązywaniu problemów całego kraju. „Gratuluję NASA ogłoszenia tego Wyzwania, ponieważ znajdowanie asteroid i posiadanie planu radzenia sobie z nimi musi być przedsięwzięciem angażującym wszystkich” – powiedział Tom Kalik, zastępca dyrektora departamentu ds. technologii i innowacji Biura Nauki i Technologii Białego Domu.

NASA wydało również dokument, który zachęca przemysłowców i innych potencjalnych partnerów do zgłaszania pomysłów mogących pomóc w lokalizowaniu asteroid, badaniu ich oraz ewentualnemu zmienianiu ich kursu lub niszczeniu tych zagrażających Ziemi. (PAP)

stm/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023