Po co zebrały się zebry? Czy to gnu tak gna? Co tropi topi? Takie pytania zadają sobie czasem uczestnicy projektu Snapshot Serengeti działającego na platformie Zooniverse.org. Ich zadaniem jest przeglądanie zdjęć z sawanny Serengeti na pograniczu Kenii i Tanzanii w Afryce i oznaczanie zwierząt widocznych na zdjęciach. Ma to pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu zachowań dzikiej fauny.
W projekcie internauci mogą się poczuć jak badacze, edytorzy zdjęć i detektywi jednocześnie. Zdjęcia - robione automatycznie, kiedy przed obiektywem pojawia się ruch - nie zawsze są idealne. Często na zdjęciach porusza się jedynie trawa, a czasem po kawałku kończyny czy ogonie trzeba wywnioskować, co to za zwierzę. Ale tym większa jest potem satysfakcja, kiedy wreszcie trafi się na perełkę - zdjęcie antylopy w trakcie skoku, patrzącego prosto w obiektyw jeżozwierza, rodziny słoni czy przeciągającej się lwicy.
Internauci z Polski, dzięki wsparciu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i New Science Foundation, mogli korzystać z polskiej wersji językowej projektu.
Niestety, jak zaznaczył w przesłanej PAP informacji dr hab. Lech Mankiewicz z CFT PAN, ostatnio Snapshot Serengeti popadł w tarapaty finansowe. University of Minnesota, który jest gospodarzem projektu, nie zdobył finansowania na kolejny sezon i projektowi groziło zamknięcie, a przynajmniej powolna agonia. Pieniądze były potrzebne m.in. po to, by wymienić uszkodzony sprzęt - aparaty fotograficzne nadgryzane były przez hieny, zrywane z drzew przez słonie, zasiedlane przez mrówki czy niszczone przez deszcze.
Co w tej sytuacji zrobili naukowcy? Zwrócili się po pomoc finansową do internautów (http://www.indiegogo.com/projects/save-snapshot-serengeti) i udało im się zebrać potrzebną kwotę. Naukowcom wystarczyłyby 33 tys. dolarów, ale internauci zaoferowali jeszcze więcej. Dzięki nim Snapshot Serengeti będzie funkcjonował przez kolejny sezon, a University of Minnesota zapewnia, że zdobędzie środki na kontynuowanie projektu.
Internauci za pieniądze, które oferowali, mogli np. dostać pocztówkę z Serengeti, kupić pogryzione przez hieny aparaty czy stać się bohaterem fotomontażu z lwem w tle. Prof. Lech Mankiewicz zachęca polskich naukowców, którym brakuje środków na realizację projektu do spróbowania swoich sił w portalach crowdfundingowych (np. PolakPotrafi.pl).
Więcej o projekcie w artykule PAP http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,395801,internauci-moga-podpatrywac-zwierzeta-z-parku-narodowego-serengeti.html
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.