Uczelnie i instytucje

Wydział farmaceutyczny w Sosnowcu najlepszą przestrzenią publiczną w Śląskiem

Mieszcząca się w Sosnowcu rozbudowana siedziba wydziału farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężyła w internetowym głosowaniu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Woj. Śląskiego 2013 r. W październiku swój werdykt ogłosi jury tego samorządowego konkursu.

Coroczny, organizowany od 14 lat otwarty konkurs wyróżnia wzorowe przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej. Ma być też okazją do dyskusji o stanie śląskiej urbanistyki i architektury. W tym roku do konkursu wpłynęło 36 zgłoszeń z 27 gmin. Wśród nich są m.in.: rynki, place, skwery, deptaki, tereny rekreacyjne, obiekty usługowe, sportowe, handlowe i gastronomiczne.

Internetowe głosowanie trwało przez cały sierpień. Wzięła w nim udział rekordowa liczba prawie 7 tys. internautów. Wybierali oni trzy najlepsze – ich zdaniem - propozycje, przyznając im odpowiednio: 3, 2 lub 1 punkt. Najwięcej, 2930 punktów otrzymała rozbudowa wydziału farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Siedziba i dziekanat tego wydziału mieszczą się we wschodniej części Sosnowca, w dzielnicy Dańdówka przy ul. Jedności. Jednostki wydziału dotąd funkcjonowały jednak w sześciu różnych obiektach w Sosnowcu i dwóch w Katowicach. Uczelni zależało, by skoncentrować przynajmniej część z nich. Inwestycję zaczęto w 2010 r.

Przy dotychczasowym 5-kondygnacyjnym budynku wydziału na ul. Jedności powstał nowy, 6–kondygnacyjny obiekt o powierzchni 4,6 tys. m kw., składający się z trzech oddzielnych części, dostosowanych do kształtu działki i istniejących zabudowań. Największą z nich jest budynek główny, mniejszymi – sala audytoryjna na ok. 300 osób oraz kotłownia. W rozbudowanej siedzibie wydziału swoje miejsce znalazły m.in. katedry i zakłady przeniesione z sosnowieckiej ul. Narcyzów oraz katedra i zakład immunologii i serologii, dotąd mieszczące się w Katowicach.

Kolejne miejsca w głosowaniu internautów na najlepszą przestrzeń publiczną regionu zajęły: szkoła podstawowa i sala gimnastyczna dla zespołu szkół w Poczesnej pod Częstochową (1942 punkty) oraz budowa jednego z hoteli w Piekarach Śląskich (1917 punktów).

Internetowe głosowanie to tylko część konkursu - wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt jury, które przyznaje nagrody i wyróżnienia marszałka woj. śląskiego w czterech kategoriach: przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu użyteczności publicznej. Jury tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.

W tegorocznej edycji pula nagród finansowych wyniesie 60 tys. zł. Po 15 tys. zł mają dostać projektanci zwycięskich inwestycji w każdej kategorii. Nominowane, nagrodzone i wyróżnione inwestycje są też zgłaszane do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną.

Do ubiegłorocznej edycji regionalnego konkursu nadesłano 44 zgłoszenia. Zwyciężyły: rewitalizacja stawu w Siemianowicach Śląskich, rozbudowa obiektu edukacyjnego Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie oraz przebudowa dwu obiektów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zdaniem internautów najlepszą przestrzenią publiczną tamtego roku był oblegany w wakacje przez dzieci wodny plac zabaw w Tychach.

Obok urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego imprezę współorganizują katowickie oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbywa się podczas organizowanych przez SARP Śląskich Dni Architektury.(PAP)

mtb/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera