Uczelnie i instytucje

Minister nauki chce zwiększyć w Polsce liczbę studentów z RPA

Zwiększenie liczby studentów z RPA uczących się w Polsce to jeden z tematów, które podczas wizyty w tym kraju podejmie minister Barbara Kudrycka. Szefowa resortu nauki będzie towarzyszyła premierowi Donaldowi Tuskowi podczas rozpoczynającej się w środę wizyty w Afryce.

Szef rządu udaje się do Republiki Południowej Afryki oraz Zambii. W RPA, oprócz minister Kudryckiej, będą mu towarzyszyć szefowie resortów: transportu Sławomir Nowak, rolnictwa Stanisław Kalemba oraz środowiska Marcin Korolec. Z kolei w Zambii minister transportu oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

"Jadę tylko do RPA, bezpośrednio po wizycie w tym kraju wracam do Polski. Spotkam się tam z dwoma ministrami: ministrem nauki i ministrem szkolnictwa wyższego" - powiedziała w poniedziałek PAP Kudrycka. "W RPA są uczelnie naprawdę dobrej jakości, choć oczywiście nie wszystkie. Będziemy rozmawiać o tym, że Polska zwiększa pulę studentów przyjeżdżających z RPA, także tych kształcących się w języku angielskim" - dodała.

Minister nauki będzie też rozmawiała o możliwości prowadzenia wspólnych badań przez naukowców z Polski i RPA.

"W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej otwierają się zupełnie nowe możliwości. W zespołach naukowych będą mogli bowiem uczestniczyć też naukowcy z krajów trzeciego świata. Może najlepsi naukowcy z RPA będą zainteresowani współpracą z Polakami" - podkreśliła.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf/ jra/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 25.06.2026. Od lewej: rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Bartosz Molik, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor SGH Piotr Wachowiak, astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podczas podpisania listu intencyjnego ws. utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego na konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    W rocznicę misji IGNIS powołano Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

  • Fot. Adobe Stock

    Wydział WIM PW i ArcelorMittal Warszawa będą współpracować w zakresie kształcenia inżynierów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera