W olsztyńskim planetarium wykład popularnonaukowy o ALMA

W ramach cyklu wykładów popularnonaukowych o astronomii w Olsztynie będzie okazja posłuchać odczytu o jednym z najnowszych instrumentów do badań wszechświata – sieci radioteleskopów ALMA. Wykład odbędzie się w piątek w planetarium.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne regularnie organizuje prelekcje popularnonaukowe dla młodzieży i dorosłych. Najbliższy odczyt odbędzie się 29 listopada o godz. 17.00.

Wykład „ALMA – nowe okno na Wszechświat radiowy” poprowadzi dr Bartosz Dąbrowski z Obserwatorium Czeskiej Akademii Nauk w Ondrzejowie, który w swojej pracy zajmuje się właśnie projektem ALMA.

ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, to wielki międzynarodowy projekt astronomiczny, w ramach którego wybudowano sieć 66 anten pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych. Sieć pracuje na płaskowyżu Chajnantor w Chile, na wysokości 5000 metrów n.p.m. Oficjalna inauguracja ALMA nastąpiła w 2013 roku.

Projekt ma bardzo ambitne cele, wśród których są obserwacje pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały się w młodym wszechświecie, badania procesów powstawania gwiazd i planet, tworzenie map rozkładu gazu i pyłu w Drodze Mlecznej i innych galaktykach oraz badania pochodzenia wiatru słonecznego.

Z kolei następnym zaplanowanym wykładem w olsztyńskim planetarium będzie 6 grudnia odczyt pt. „Słońce – zwyczajna gwiazda”, który wygłosi Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Więcej informacji i pełen program cyklu wykładów można znaleźć na stronie internetowej olsztyńskiego planetarium: www.planetarium.olsztyn.pl. (PAP)

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera