W "Ujściu Warty" zima tylko w kalendarzu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wyjątkowo ciepła zima sprawia, że w parku narodowym "Ujście Warty" nadal bytuje wiele ptaków, które dawno powinny odlecieć w cieplejsze rejony Europy. Dotyczy to m.in. gęsi i żurawi.

„Wprawdzie zima jest już w pełni, lecz pogoda zdecydowanie bardziej przypomina wiosnę. Wysoka temperatura oraz słoneczne dni mogą powodować anomalie w przyrodzie, w tym również w świecie ptaków. W parku +Ujście Warty+ słychać gęganie gęsi, które zamiast odlecieć na zimowiska w zachodniej Europie spędzają zimę u nas” - powiedział PAP Michał Leszczyński z \"Ujścia Warty\".

Dodał, że w ostatnich dniach naliczono w parku 26 tys. tych ptaków, a pod koniec grudnia obserwowano także stado 150 żurawi na okolicznych polach. Ponadto w parku cały czas są czajki i kuliki wielkie, co w ocenie ornitologów jest zjawiskiem nietypowym o tej porze roku.

Jedną z nielicznych oznak zimy są łabędzie krzykliwe, które jak co roku zaczynają gromadzić się w parku na zimowisku. „Naliczono ich ok. 2000. Ptaki te, w przeciwieństwie do innych, przypominają nam, jaką mamy porę roku” - dodał Leszczyński.

Panująca aura, a także stosunkowo niski, jak na tę porę roku stan wody w rzekach sprawiają, że miłośnicy ptaków cały czas mogą je obserwować w parku. Przy normalnej zimie większość tego obszaru znajdowałaby się pod wodą i była skuta lodem.

Rozlewiska i łąki parku narodowego „Ujście Warty” to znaczące na przyrodniczej mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji oraz na zimowiskach. (PAP)

mmd/ mki/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera