W tym tygodniu „Zimowe Ptakoliczenie” w „Ujściu Warty”

Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” (Lubuskie) zachęcają do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji pn. „Zimowe Ptakoliczenie”, która odbędzie się na terenie parku 26 stycznia.

Głównym celem akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) jest przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich. Od 2011 r. włącza się w nią także Park Narodowy „Ujście Warty”.

Park Narodowy "Ujście Warty" poinformował, że w tym roku przewidziana trasa spaceru po parku połączonego z obserwowaniem i liczeniem ptaków będzie miała ok. 9 km długości, jej przejście zajmie ok. czterech godzin. Uczestnicy wycieczki powinni być wyposażeni w lornetki oraz ciepłe ubranie, w razie potrzeby lornetki udostępnią pracownicy parku.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma czas i ochotę poznać życie ptaków. Do uczestnictwa można zgłaszać się telefonicznie pod nr 95 752 40 26 lub e-mailem na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl

Organizatorzy zastrzegli, że liczba osób biorących udział w akcji na terenie PN „Ujście Warty” jest ograniczona, dlatego też decyduje kolejność zgłoszeń. Zbiórka grupy przewidziana jest 26 stycznia br. o godz. 9 przy starej przepompowni wody w Kostrzynie nad Odrą, na Osiedlu Warniki.

Jak poinformowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, „Zimowe Ptakoliczenie” (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia.

Za każdym razem akcja ma swojego ptasiego patrona, w tym roku jest nim nieduży ptak z rodziny łuszczaków – dzwoniec. W przeszłości ten ptak zasiedlał skraj lasu oraz tereny otwarte z niezbyt zwartą roślinnością krzewiastą. Obecnie, z powodu zmian w środowisku, nastąpiła ekspansja tego gatunku w sąsiedztwo człowieka.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ abr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

    Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera