Uczelnie i instytucje

Politechnika Gdańska rozpoczęła obchody 110-lecia działalności

Otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji promocji akademickich oficjalnie zainaugurowało w środę obchody 110-lecia działalności uczelni. Główne obchody zaplanowano na 6 października br.

Podczas śniadania prasowego poprzedzającego posiedzenie Senatu, rektor Politechniki Gdańskiej (PG), prof. Henryk Krawczyk zwrócił uwagę, że „obok kształcenia wykwalifikowanych specjalistów do priorytetów uczelni należy rozwój badań i ich komercjalizacja”. Dodał, że uczelnia postawiła na rozwój najważniejszych obszarów gospodarki, w tym technologii informacyjnych, energetyki i nanotechnologii. „Posiadamy laboratoria na światowym poziomie w nowoczesnych, niedawno zbudowanych gmachach” – dodał.

Rektor poinformował, że w ogólnopolskich rankingach PG plasuje się w pierwszej dziesiątce. Ocenił, że taka pozycja jest efektem potencjału kadrowego. „PG ma tylko ok. 300 samodzielnych pracowników, podczas gdy np. AGH ma ich ok. 600, a Politechniki, Warszawska i Wrocławska po ok. 700 samodzielnych pracowników” – podkreślił. PG cztery razy z rzędu zajęła drugie miejsce wśród wszystkich polskich uczelni pod względem atrakcyjności studiowania.

Poinformował, że w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 uczelnia planuje pozyskać „bardzo znanych i wielkich uczonych polskiego pochodzenia zza granicy, głównie z USA”. Uściślił, że mają to być naukowcy zajmujący się m.in. nanotechnologią i budownictwem.

Prorektor PG ds. nauki prof. Józef E. Sienkiewicz poinformował, że od przyszłego roku akademickiego uczelnia planuje uruchomienie nowego, elitarnego kierunku „Podstawy nauk technicznych” na wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Każdy z ok. 30 studentów pierwszego roku ma mieć stypendium naukowe.

W jubileuszowym 2014 roku ma być zorganizowanych wiele wydarzeń skierowanych do pracowników, studentów, absolwentów, przedstawicieli świata nauki oraz do każdego, kto chce bliżej poznać środowisko uniwersyteckie i historię PG. Program przewiduje m.in. regaty smoczych łodzi gdańskich uczelni na Motławie, zlot absolwentów i nocne zwiedzanie uczelni podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

W komitecie honorowym jubileuszu 110-lecia PG zasiadają m.in. prezydent Lech Wałęsa, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Partnerami jubileuszu są miasto Gdańsk, Agencja Rozwoju Pomorza oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Kampus PG zajmuje obszar ok. 77 ha. Na uczelni zatrudnionych jest 1260 nauczycieli akademickich i studiuje ponad 27 tys. osób, z tego ok. 400 są to obcokrajowcy, głównie z Hiszpanii i Chin. Kształci studentów na 9 wydziałach i 33 kierunkach studiów. W ofercie kształcenia są unikatowe w skali kraju kierunki np. międzyuczelniane inżynieria mechaniczno-medyczna czy też chemia budowlana.

Na terenie kampusu PG działają nowoczesne centra takie jak: Centrum Nanotechnologii, w którym funkcjonuje 25 nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w unikatową aparaturę do badań na poziomie atomu oraz Interizon – Pomorski Klaster ICT skupiający 140 podmiotów. Zdaniem władz uczelni jest to najdynamiczniej rozwijający się klaster w kraju.

6 października 1904 roku cesarz Wilhelm II uroczyście otworzył Politechnikę Gdańską, wówczas określaną jako Królewsko-Pruską Wyższą Szkołę Techniczną. Tego samego dnia ówczesny rektor, wybitny matematyk Hans von Mangoldt zainaugurował pierwszy rok akademicki. Studia rozpoczęło 599 osób: 189 studentów, 57 wolnych słuchaczy oraz 353 gości.

W 1904 roku na uczelni funkcjonowało sześć wydziałów, zwanych oddziałami: Architektury, Budownictwa, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Budowy Okrętów i Maszyn Okrętowych, Chemii oraz Nauk Ogólnych. 28 lipca 1921 roku na mocy Traktatu Wersalskiego, politechnika została przekazana władzom Wolnego Miasta Gdańska.

Do końca listopada 2013 roku Politechnikę Gdańską ukończyło w sumie 105 038 absolwentów.

PAP - Nauka w Polsce

bls/ mrt/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera