
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym najpopularniejszymi kierunkami są lekarsko-dentystyczny, fizjoterapia i lekarski - podała w piątek uczelnia. Na 6 kierunków złożono 7,4 tys. aplikacji.
Najpopularniejszym kierunkiem jest lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się ponad 25 osób (25,2 osób na miejsce, 1 185 kandydatów). Kolejnymi najchętniej wybieranymi przez kandydatów były: fizjoterapia – 14,2 (991), kierunek lekarski – 11,9 (3 864) i psychologia zdrowia – 9,8 (488).
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 6 osób (6,3 osób na miejsce, 403 kandydatów) oraz farmacja – 479 kandydatów (4 osoby na miejsce).
Biuro prasowe uczelni podało, że na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych złożono w tym roku 7,4 tys. aplikacji. W ubiegłym roku było to 6 385 aplikacji.
Podano, że na trzy kierunki prowadzone w języku angielskim aplikowało ok. 800 osób z 91 krajów. Kandydaci mogli wybrać studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing), studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor).
Poinformowano, że chęć studiowania na GUMed zadeklarowało 47 laureatów oraz finalistów konkursów i olimpiad (krajowych i międzynarodowych). Aplikowali oni na kierunki: lekarski (36), lekarsko-dentystyczny (3), fizjoterapia (2), psychologia zdrowia (2), analityka medyczna (1) oraz farmacja (2).
Uczelnia podała, że nadal przyjmowane są aplikacje od kandydatów na studia stacjonarne I i II stopnia oraz niestacjonarne (jednolite magisterskie, I stopnia i II stopnia).
Poinformowano również, że do 31 sierpnia znane będą wyniki rekrutacji podstawowej, natomiast 5 września zostanie uruchomiona rekrutacja uzupełniająca na kierunki, na które nie zostaną wykorzystane limity przyjęć w rekrutacji podstawowej.
Rejestracja w ramach rekrutacji uzupełniającej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zakończy się 10 września. Jest to wspólny termin dla kierunków stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzonych w ramach studiów jednolitych magisterskich oraz studiów I i II stopnia.(PAP)
Nauka w Polsce
pm/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.