Wycieczki przyrodnicze w Ujściu Warty - w Światowym Dniu Mokradeł

Wycieczki przyrodnicze, możliwość obserwacji z wieży widokowej ujścia Warty, przedstawienie nt. mokradeł w wykonaniu przedszkolaków - to atrakcje tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł, obchodzonego w Parku Narodowym "Ujście Warty" (Lubuskie).

Światowy Dzień Mokradeł przypada 2 lutego. Ustanowiono go na pamiątkę przyjęcia w 1971 r. konwencji dot. ochrony terenów wodno-błotnych – poinformował PAP Łukasz Cieślik z PN "Ujście Warty".

Dla biorących udział w zorganizowanej w Parku imprezie przygotowano wycieczkę z przewodnikiem po ścieżce przyrodniczej "Ptasim szklakiem", możliwość obserwacji z wieży widokowej "Ujścia Warty", zwiedzenie ośrodka edukacyjnego parku. Na koniec - degustacja potraw "rodem z mokradeł".

Dyrektor Parku Konrad Wypychowski opowie o możliwościach użytkowania rolniczego mokradeł bez negatywnych skutków dla tego typu ekosystemów. Przykładem będzie tutaj współpraca parku z miejscowymi rolnikami prowadzącymi na części polderów wypas bydła i koni oraz zbierających siano z nadwarciańskich łąk.

Obchody będą też okazją do poznania sposobu katalogowania bagien i torfowisk na terenie Białorusi przy wykorzystaniu fotografii satelitarnych oraz zasoby jakimi dysponuje ten kraj.

Przedstawienie nt. mokradeł przygotowały przedszkolaki z Kostrzyna nad Odrą.

Światowy Dzień Mokradeł odbędzie się w niedzielę, 2 lutego, od godz. 11 w siedzibie Parku Narodowego w Chyrzynie k. Kostrzyna nad Odrą.

2 lutego, w 1971 r. w irańskim mieście Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych, zwana Konwencją Ramsar.

Polska ratyfikowała konwencję w 1978 r., jednocześnie zobowiązując się do wskazywania i ochrony najcenniejszych mokradeł na swoim terenie. Obecnie jest ich w Polsce 13, na całym świecie zaś 2170, o łącznej powierzchni ponad 207 mln ha.

Park Narodowy "Ujście Warty" jest jednym z najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych i został wpisany na Listę Konwencji Ramsar w 1984 r., jeszcze jako rezerwat przyrody Słońsk.

Obszary podmokłe są bezcenne dla człowieka. Wiele z nich jest głównym źródłem pożywienia dla wielu ludzi na świecie. Najważniejsze z nich to ryż, owoce, glony oraz ryby, skorupiaki czy mięczaki.

Coraz większa ekspansja człowieka powoduje, że bagna, torfowiska, strumienie, a nawet rzeki zanikają lub ulegają degradacji. Powoduje to zanik całych ekosystemów wraz z zamieszkującymi je roślinami i zwierzętami oraz przyczynia się do zaburzeń w gospodarce wodnej całych regionów. Widocznym tego efektem jest m.in. zmniejszanie się zasobów wody pitnej czy wzrost zagrożenia powodziowego.

Nawet w naszej strefie klimatycznej mokradła to miejsca tętniące życiem, o ogromnej liczbie gatunków roślin i zwierząt. Rośliny i gleba terenów podmokłych odgrywają znaczącą rolę w oczyszczaniu wody.

Większość mokradeł to bardzo ważne zbiorniki wody słodkiej, które przyczyniają się do uzupełniania zapasów wód podziemnych, wpływają korzystnie na bilans wodny, łagodzą zmiany klimatyczne, a gromadząc wodę - pełnią także ważą funkcję przeciwpowodziową.(PAP)

mmd/ mki/ mow/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

    Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera