Uczelnie i instytucje

Na UW powstaje Laboratorium Gospodarki Cyfrowej (DELab)

Na Uniwersytecie Warszawskim powstaje Laboratorium Gospodarki Cyfrowej (Digital Economy Lab – DELab). Tam naukowcy pracujący w różnych dziedzinach wiedzy będą mogli współpracować i wspólnie rozwijać nowoczesne technologie informacyjne.

Jak poinformowano na stronie UW, DELab skonsolidować ma potencjał naukowy uczelni i łączyć różne dyscypliny, różne środowiska i różne działania zorientowane na nowe technologie informacyjne i komunikacyjne.

Laboratorium powstaje we współpracy kilku jednostek Uniwersytetu Warszawskiego – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM), Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE).

W ramach DELab możliwe będzie eksperymentowanie z innowacyjnymi modelami biznesowymi. Eksperci z laboratorium dostarczać mają praktycznych rekomendacji, które pomogą w rozwoju nowych technologii. DELab ma zwiększać wkład nowych technologii informacyjno–komunikacyjnych we wzrost gospodarczy.

Jednym z zadań, które stawiają przed sobą twórcy laboratorium jest łączenie badaczy, przedsiębiorców i instytucji w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Rozwój nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych przyspieszył, zmieniając gospodarkę, społeczeństwo i codzienne życie miliardów ludzi. Szanse rozwojowe krajów i regionów w coraz większym stopniu zależą od zdolności wykorzystania tych technologii, tak w indywidualnej przedsiębiorczości, jak w politykach publicznych. Liczy się nie sama doskonałość w tworzeniu i badaniu nowych technologii, ale trafne rozpoznanie ich potencjału" - skomentowano na stronie UW.

Dyrektorem Naukowym DELab jest dr Dominik Batorski, a w skład Komitetu Sterującego wchodzą: prorektor UW dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, przewodniczący Rady Naukowej ICM UW prof. Grzegorz Chałasiński, dziekan WNE UW prof. Jan Jakub Michałek, a także dziekan MIM UW prof. Andrzej Tarlecki.

DELab ma siedzibę w Bibliotece UW.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera