Miłośnicy nauki ze Śląska nie mogą przegapić tego wydarzenia: między 24 a 30 marca już po raz dziesiąty odbywa się Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej. Zaplanowano ok. 100 wykładów i warsztatów, a także wiele innych atrakcji.
Festiwal Nauki organizowany jest przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. W dotychczasowych dziewięciu edycjach festiwalu udział wzięło ponad 100 tys. uczestników. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce.
Uroczystą inaugurację jubileuszowej edycji Festiwalu rozpocznie wykład prof. Ryszarda Tadeusiewicza - tegorocznego laureata konkursu Popularyzator Nauki. Badacz opowie o inżynierii biomedycznej i o tym, jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom.
Uczestnicy tegorocznego festiwalu mają m.in. szansę dowiedzieć się, jak chronić się przed cyberprzestępczością, dowiedzieć się, jak działa na nas muzyka w reklamie, nauczyć się robić zdjęcia nocnego nieba oraz poznać mechanizmy, które sprawiają, że inni ludzie wydają się nam atrakcyjni.
"W trakcie Festiwalu każdy miłośnik nauki, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie - zapowiada koordynator wydarzenia, Magdalena Kot-Radojewska, kierownik Biura Karier i Promocji Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Miłośników podróży przyciągnąć mogą wykłady dotyczące życia w Tanzanii czy Izraelu. Poznamy przepis na sukces tajwańskiej gospodarki. Na pasjonatów inżynierii czekają wykłady dotyczące sieci komputerowych, bezpieczeństwa teleinformatycznego, czy roli fal mózgowych w technologiach przyszłości. Nie zabraknie także ciekawych spotkań z psychologii i nauk społecznych".
W programie festiwalu przewidziano także np. warsztaty z twórczego pisania, matematyczne, astronomiczne, czy umuzykalniające.
"Do tegorocznej edycji Festiwalu Nauki udało nam się zaprosić wielu znakomitych prelegentów – pracowników naukowych i ekspertów z Polski i zagranicy. Dzięki temu uczestnicy wykładów i warsztatów mogą być pewni, że omawiane zagadnienia prezentowane są z uwzględnieniem najnowszych trendów i osiągnięć z danej dziedziny" – mówi Kot-Radojewska.
W organizację festiwalu włączają się instytucje lokalne. W tym roku są to, m.in.: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół Nr 1 w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu.
Udział we wszystkich spotkaniach Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej jest bezpłatny, jednak na niektóre warsztaty obowiązkowa jest rezerwacja miejsca. Z programem Festiwalu można się zapoznać na stronie internetowej www.wsb.edu.pl/festiwalnauki
PAP - Nauka w Polsce
lt/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.