Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki będzie współpracował z uczelniami z Ameryki Płd.

Wymianę studentów, wykładowców i współpracę naukową zakładają dwie umowy, które Uniwersytet Łódzki podpisał z publicznymi uniwersytetami w Argentynie i Urugwaju.

Przedstawiciele UŁ liczą, że studenci z Ameryki Płd. będą przyjeżdżać na studia magisterskie i doktoranckie.

Delegacja łódzkiej uczelni podczas wizyty w Argentynie i Urugwaju spotkała się z władzami 10 uczelni wyższych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, przedstawicielami instytucji reprezentujących szkolnictwo wyższe tych krajów oraz dyplomatami.

Jak podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej prof. Zofia Wysokińska, prorektor UŁ ds. kontaktów z zagranicą, celem było nawiązanie kontaktów z uczelniami w obu tych krajach.

Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego podpisali dwie ramowe umowy o współpracy z Państwowym Uniwersytetem Prowincji Buenos Aires w Argentynie oraz głównym publicznym uniwersytetem Urugwaju - Uniwersytetem Republiki. Łódzka uczelnia liczy na wymianę studentów i wykładowców oraz współpracę naukową w wielu dziedzinach.

Umowa z argentyńską uczelnią dotyczy współpracy głównie w zakresie nauk ekonomicznych, ale także humanistycznych. Z urugwajskim Uniwersytetem Republiki łódzka uczelnia chce przede wszystkim współpracować w dziedzinach ekonomii, zarządzania i prawa.

Wysokińska podkreśliła, że w Ameryce Południowej na uczelniach są prowadzone głównie studia licencjackie, natomiast brak jest wystarczającej liczby studiów magisterskich i doktoranckich, które na tamtejszych publicznych uczelniach są płatne. \"Naszym celem było również zaproszenie studentów z tych krajów do UŁ na studia drugiego i trzeciego stopnia\" - zaznaczyła prorektor.

Przedstawiciele łódzkiej uczelni rozmawiali także z dyrektorami Rad Uczelni Wyższych Publicznych oraz Prywatnych w Argentynie, a informacja o UŁ ma zostać przesłana do wszystkich uczelni w tym kraju.

Także prywatne uniwersytety w Urugwaju wyraziły zainteresowanie ofertą UŁ. Uniwersytet Montevideo (znajdujący się w pierwszej setce uczelni na świecie w dziedzinie nauk ekonomicznych) liczy na wymianę wykładowców, a Uniwersytet ORT spodziewa się wymiany studentów i wspólnych badań naukowych. Zdaniem Wysokińskiej w obu tych krajach jest także zainteresowanie nauką w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców - głównie wśród osób polskiego pochodzenia.

Łódzka delegacja zachęcała także uczelnie z Argentyny i Urugwaju do udziału w programach wymiany studentów i wykładowców w ramach Erasmus Mundus. Wiadomo już, że w przyszłym roku akademickim w ramach wymiany do Łodzi przyjedzie grupa ok. 100 studentów z tych krajów.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera