Nowy dinozaur z Patagonii

EPA/Gabriel Diaz Yanten/Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas
EPA/Gabriel Diaz Yanten/Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas

Nowy gatunek tytanozaura, który żył w okresie kredowym w Patagonii – opisują paleontolodzy na łamach magazynu naukowego „Historical Biology”.

Titanomachya gimenezi, bo taką nazwę otrzymał nowo odkryty gatunek, osiągał wagę ok. siedmiu ton. Te czworonożne, roślinożerne dinozaury o długich szyjach zamieszkiwały Patagonię pod koniec okresu kredowego. Wtedy to, 66 mln lat temu, doszło do uderzenia w Ziemię asteroidy, co doprowadziło do masowego wymierania dinozaurów.

Odkrycia dokonali naukowcy z kilku argentyńskich ośrodków naukowych podczas serii wykopalisk na terenie formacji skalnej La Colonia w prowincji Chubut (Argentyna).

Badacze wydobyli fragmenty kończyn przednich i tylnych, żeber oraz kręgu ogonowego. Jak podkreślają naukowcy, proces ekstrakcji kości ze skał był bardzo żmudny.

T. gimenezi jest drugim dinozaurem znalezionym w Chubut. W porównaniu z innymi tytanozaurami nie należy on do olbrzymów. Dla porównania, ten obszar zamieszkiwany był również przez gatunek Patagotitan mayorum, którego długość szacuje się na prawie 40 m, szyję na 12 m, a wagę na 70 ton.

W tamtym czasie lokalne środowisko było zdominowane przez ujścia rzek lub laguny, miało zróżnicowaną florę, obejmującą palmy i drzewa iglaste.

Nazwa, jaką autorzy odkrycia nadali nowemu gatunkowi, przywodzi na myśl tytanomachię, bitwę, którą w mitologii greckiej stoczyli bogowie olimpijscy z Tytanami, w której ci drudzy zostali pokonani. Naukowcy chcieli w ten sposób nawiązać do wyginięcia dinozaurów. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minirobot z mąki i owsa pomoże w zasiewaniu lasów

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera