W połowie pierwszego tysiąclecia na obszarze pomiędzy Odrą a Wisłą nie nastąpił całkowity zanik osadnictwa – to jedno z najważniejszych wstępnych ustaleń zespołu pracującego w ramach projektu „Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”.
„O ile się w pełni potwierdzi, jest to niesłychanie istotne ustalenie. Niesie za sobą kluczowe konsekwencje w kwestii przetrwania czy może lepiej obecności w VI wieku pewnych grup społeczności o tradycjach germańskich i ich asymilacji w nowym, słowiańskim środowisku. W ten właśnie sposób mogły przetrwać od czasów starożytnych niektóre nazwy, zwłaszcza hydronimy (nazwy wód), jak np. rzeki Vistula/Wisła” – wyjaśnia PAP prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW, kierownik projektu.
Przełomowych informacji dostarczyły badaczom nowe znaleziska z terenów północnej Polski, głównie z obszaru Kujaw, opracowywane w ramach projektu. Badania obejmują również analizy specjalistyczne – paleobotaniczne i kwerendę w archiwaliach oraz źródłach pisanych, polegającą na odmiennym niż dotychczas spojrzeniu na niektóre teksty, zwłaszcza Prokopiusza z Cezarei czy Teofilakta Simokatty.
Spotkanie podsumowujące dotychczasowe badania odbędzie w dniach 28-29 kwietnia w Nieborowie. Sesji przewodniczyć będą uznane międzynarodowe autorytety w dziedzinie archeologii i paleobotaniki, w tym prof. Claus von Carnap-Bornheim, prof. Ulla Lund-Hansen i prof. Karl-Ernst Behre. Osoby te jednocześnie zasiadają w komitecie sterującym projektu.
W literaturze naukowej dotychczas brak jest kompleksowej monografii na temat IV-VII wieku na terenach dorzecza Odry i Wisły. Wynika to z niedostatecznej znajomości źródeł i wiedzy na temat ówczesnych społeczności zamieszkujących te obszary. Podstawowym rezultatem projektu będzie syntetyczne i wieloaspektowe ujęcie przemian, jakie nastąpiły w tym czasie między Odrą a Wisłą.
Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach grantów Maestro – dla doświadczonych naukowców. To jedyne archeologiczne, czy szerzej rozumiane historyczne przedsięwzięcie realizowane w ramach tej kategorii grantów.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.