Historia i kultura

Drugi rok realizacji projektu badawczego dot. okresu wędrówek ludów w Polsce

W połowie pierwszego tysiąclecia na obszarze pomiędzy Odrą a Wisłą nie nastąpił całkowity zanik osadnictwa – to jedno z najważniejszych wstępnych ustaleń zespołu pracującego w ramach projektu „Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”.

„O ile się w pełni potwierdzi, jest to niesłychanie istotne ustalenie. Niesie za sobą kluczowe konsekwencje w kwestii przetrwania czy może lepiej obecności w VI wieku pewnych grup społeczności o tradycjach germańskich i ich asymilacji w nowym, słowiańskim środowisku. W ten właśnie sposób mogły przetrwać od czasów starożytnych niektóre nazwy, zwłaszcza hydronimy (nazwy wód), jak np. rzeki Vistula/Wisła” – wyjaśnia PAP prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW, kierownik projektu.

Przełomowych informacji dostarczyły badaczom nowe znaleziska z terenów północnej Polski, głównie z obszaru Kujaw, opracowywane w ramach projektu. Badania obejmują również analizy specjalistyczne – paleobotaniczne i kwerendę w archiwaliach oraz źródłach pisanych, polegającą na odmiennym niż dotychczas spojrzeniu na niektóre teksty, zwłaszcza Prokopiusza z Cezarei czy Teofilakta Simokatty.

Spotkanie podsumowujące dotychczasowe badania odbędzie w dniach 28-29 kwietnia w Nieborowie. Sesji przewodniczyć będą uznane międzynarodowe autorytety w dziedzinie archeologii i paleobotaniki, w tym prof. Claus von Carnap-Bornheim, prof. Ulla Lund-Hansen i prof. Karl-Ernst Behre. Osoby te jednocześnie zasiadają w komitecie sterującym projektu.

W literaturze naukowej dotychczas brak jest kompleksowej monografii na temat IV-VII wieku na terenach dorzecza Odry i Wisły. Wynika to z niedostatecznej znajomości źródeł i wiedzy na temat ówczesnych społeczności zamieszkujących te obszary. Podstawowym rezultatem projektu będzie syntetyczne i wieloaspektowe ujęcie przemian, jakie nastąpiły w tym czasie między Odrą a Wisłą.

Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach grantów Maestro – dla doświadczonych naukowców. To jedyne archeologiczne, czy szerzej rozumiane historyczne przedsięwzięcie realizowane w ramach tej kategorii grantów.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera