Kolejny ryś już "nadaje"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kolejny ryś, który w tym roku rozpoczął życie na wolności, otrzymał specjalną obrożę z nadajnikiem. Dzięki nadajnikowi eksperci poznają dalsze losy zwierzęcia i zyskają cenne informacji, które przydadzą się w ochronie rysia w Polsce – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Rysia, który zyskał obrożę z nadajnikiem, do natury wprowadzono do natury metodą „born to be free” metodą autorstwa dr. Andrzeja Krzywińskiego.

\"Dzięki naszej współpracy, w ten sposób do natury trafiło już dziewięć osobników. W tym roku samodzielne życie rozpoczęły dwa rysie. Są one potomstwem samic żyjących w niewoli, w specjalnych wolierach w lesie. Woliery te są wyposażone w specjalne wyjścia umożliwiające kociętom wychodzenie na zewnątrz i poznawanie otaczającego je lasu. Odbywa się to przy minimalnej ingerencji człowieka. Po około roku, tak jak w naturze, usamodzielniają się i zaczynają dzikie życie\" - opisuje Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

\"Born to be free” jest jedną z dwóch metod, z których korzysta WWF Polska w swoim projekcie na rzecz odtworzenia populacji nizinnej rysia. Drugą metodą jest „wild to wild”, która polega na odłowieniu i przewiezieniu dziko żyjących zwierząt z miejsc, gdzie ich liczebność jest na stabilnym poziomie. W tym przypadku rysie przewożone są z Estonii do Polski. W ten sposób WWF Polska sprowadził do mazurskich lasów pięć rysi.

\"Estońskie rysie również wyposażamy w nadajniki. Dzięki sygnałom z nadajnika, udało się nam ustalić, że wypuszczony w tym roku samiec pokonał dystans prawie 60 kilometrów w ciągu doby. Łączna długość jego wędrówki, w czasie pierwszych trzech tygodni, wyniosła ponad 200 kilometrów\" - dodaje Jakimiuk.

Jak informuje WWF Polska, nasz kraj ma ostatnią szansę na ocalenie populacji nizinnej rysia. Według zimowych tropień, przeprowadzonych w ubiegłym roku, liczebność rysi nizinnych w Polsce szacuje się na około 40 osobników. Ryś z nizin może zatem podzielić los niedźwiedzi brunatnych, które zniknęły z obszarów nizinnych naszego kraju i przetrwały jedynie w polskiej części Karpat.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera