Malowidło naścienne w grobowcu sprzed ponad 4300 lat w Gizie

W Egipcie naukowcy odsłonili starożytne malowidło na ścianie grobowca z czasów Starego Państwa (ok. 2700-2181 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Live Science.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Gizie, w grobowcu pochodzącym z okresu ok. 2450-2350 r. p.n.e. i należącym do kapłana o imieniu Perseneb.

Zespół rosyjskich naukowców z Instytutu Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk, badający od 1996 roku grobowce egipskich dostojników w rejonie Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie, już w 2012 roku odkrył pierwsze fragmenty malowidła, znajdującego się pod warstwą osadów i brudu, pokrywającą jedną ze ścian w grobowcu Perseneba.

Prowadzone od tego czasu prace badawcze i konserwacyjne doprowadziły do odsłonięcia pozostałości całości malowidła, pokrywającego całą wschodnią ścianę głównej komnaty grobowca.

Jak poinformował Maksym Lebiediew z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, odkrycie malowidła było dla rosyjskich naukowców dużym zaskoczeniem, gdyż grobowiec Perseneba został odkryty w XIX wieku i opisany przez niemieckiego badacza prof. Karola Lepsiusa i francuskiego egiptologa Augusta Mariette.

Grobowiec Perseneba znajduje się w odległości 300 metrów na wschód od Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie, a jego wnętrze składa się z komnaty ofiarnej, komnaty głównej oraz komory grobowej.

Według Lebiediewa barwne malowidło zostało wykonane na cienkiej warstwie białego tynku doskonałej jakości, który miejscami przetrwał w dobrym stanie, mimo upływu tysięcy lat od położenia.

Na malowidle uwiecznione zostały różne sceny z życia mieszkańców starożytnego Egiptu oraz właściciela grobowca.

W górnej części malowidła przedstawiono łodzie płynące po Nilu, niżej znajdują się sceny związane z rolnictwem. Jedna ze scen przedstawia postać mężczyzny na łodzi, który prawdopodobnie poluje na ptactwo wodne.

Właściciel grobowca został namalowany w scenie przedstawiającej go wraz z małżonką oraz domowym zwierzęciem – prawdopodobnie psem.

Zdaniem Lebiediewa w innych grobowcach w tym rejonie także mogą znajdować się nierozpoznane wcześniej malowidła, gdyż wiele grobowców odkrytych w pierwszej połowie XX wieku w Gizie było zbadanych pobieżnie lub tylko opisanych, bez przeprowadzenia regularnych prac wykopaliskowych i badawczych. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera