Polska drużyna Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęła zmagania w światowym finale największego konkursu technologicznego dla studentów – Imagine Cup 2014. W Seattle Polacy zaprezentują projekt „Face Controller”, stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej tworzą: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek i Tomasz Pleśniak. Rozwiązanie „Face Controller”, przygotowane pod okiem mentora Tomasza Kapuścińskiego, pozwoliło im znaleźć się w gronie 34 drużyn z 34 krajów, które walczą w tegorocznych światowych finałach Imagine Cup 2014.
„Face Controller\" to niedrogi system, który pozwoli na sterowanie komputerem bez użycia myszki czy klawiatury - tylko za pomocą mimiki, ruchów głowy i komend głosowych. System może przydać się głównie osobom z paraliżem, które nie mają możliwości korzystania z myszki czy klawiatury. Dzięki systemowi mogliby przesuwać kursor po ekranie za pomocą skinień głowy. Otwarcie ust działa z kolei jak kliknięcie myszką, a za pomocą głosu można wpisywać na wirtualnej klawiaturze poszczególne wyrazy czy zdania lub przeliterować daną sekwencję znaków.
\"Aktualna wersja oprogramowania pozwala na automatyczne wykrywanie asymetrii twarzy, co może być przydatne przy ocenie nerwów czaszkowych, wykonywanej podczas rutynowego badania klinicznego. Niewątpliwą zaletą proponowanego rozwiązania jest wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego, które pozwalają precyzyjnie określić deficyt i dają możliwości monitorowania w czasie leczenia i rehabilitacji, np. u pacjentów z udarem mózgu lub porażeniem nerwu twarzowego” – podkreśla dr n. med. Mikołaj Pawlak z Kliniki Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Szpitala MSWiA w Poznaniu.
Konkurs Imagine Cup jest częścią globalnej inicjatywy Microsoft YouthSpark. Tegoroczna edycja konkursu jest podzielona na trzy główne kategorie: Gry (Games); Innowacje (Innovation) – dla najbardziej innowacyjnych, przełomowych i atrakcyjnych aplikacji; Projekty Społeczne (World Citizenship) – mające na celu rozwiązywanie globalnych problemów świata przy użyciu innowacyjnych technologii.
Rzeszowska drużyna zmierzy się w kategorii „World Citizenship”, w której będzie miała do pokonania 12 zespołów, m.in. z Australii, Chin czy Pakistanu.
„Odkąd wiemy, że znaleźliśmy się w trzynastce najlepszych drużyn na świecie, stale pracujemy nad udoskonalaniem naszego projektu. Choć konkurencja jest bardzo silna, wierzymy, że nasza praca zaowocuje przychylnymi opiniami jury i w przyszłości nasze rozwiązanie będzie szeroko wykorzystywane przez osoby niepełnosprawne, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie” – podkreślił członek zespołu Power of Vision Norbert Pisz.
Tegorocznych finalistów będą oceniać m.in. Satya Nadella - CEO firmy Microsoft, Hadi Partovi - współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin - dyrektor generalny Reddit. Trzy zwycięskie drużyny w każdej z kategorii będą rywalizować w konkurencji rozgrywanej na żywo przed tym jury o dodatkową nagrodę i prywatne spotkanie z Billem Gatesem.
Wszyscy chętni mogą śledzić transmisję na żywo z gali finałowej w piątek 1 sierpnia o godz. 17.30 polskiego czasu, która będzie dostępna na stronie https://www.imaginecup.com/#?fbid=UEBtu9dzjQH
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.