W Karpatach odkryto osadę z okresu wpływów rzymskich

Osadę z okresu wpływów rzymskich, datowaną na III-IV wiek naszej ery, odkryto w Lipnicy Dolnej k. Jasła (Podkarpackie). Wśród ok. tysiąca zabytków archeologicznych jest m.in. duży piec garncarski, w którym wypalano ceramikę.

"Piec ma dwa metry długości i tyle samo szerokości. Stoi na niewielkim cyplu w dolinie Wisłoki. Jego lokalizacja świadczy, że do podtrzymania temperatury podczas wypalania ceramiki wykorzystywano wiatr wiejący znad rzeki" - powiedział w środę Tomasz Leszczyński, archeolog z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Dodał, że "takie piece w Karpatach są ogromną rzadkością". "Do tej pory natrafiono na dwie podobne konstrukcje; w Krośnie i Sanoku" - zaznaczył.

W trakcie badań odkryto m.in. fragmenty naczyń glinianych i wypalonej gliny. Są m.in. duże mierzące ok. metra naczynia, które mogły służyć do przechowywania zboża. Według Leszczyńskiego, w piecu wypalano ceramikę formowaną na kole i lepioną ręcznie.

"Pochodzący z III wieku naszej ery piec znajdował się w dużej osadzie z okresu późnych wpływów rzymskich. Podobnych pieców może być tutaj więcej" - zauważył archeolog.

Wykopaliska w Lipnicy Dolnej rozpoczęto w lipcu. Miejscowość wytypowano m.in. dlatego, że podczas archeologicznych badań powierzchniowych na początku lat 90. ubiegłego stulecia znaleziono tam ceramikę z okresu wpływów rzymskich.

Osadę najprawdopodobniej zamieszkiwała ludność kultury przeworskiej. Była to kultura archeologiczna epoki żelaza występująca między III wiekiem przed narodzeniem Chrystusa do V stulecia naszej ery na terenie dzisiejszej Polski i Zakarpacia.

Badania w Lipnicy Dolnej na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prowadzą archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ abe/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera