May-Britt Moser - szczęśliwa mężatka i spełniony naukowiec

Psycholog i neurobiolog May-Britt Moser, szefowa Kavli Institute for Systems Neuroscience znalazła sposób na godzenie życia prywatnego i zawodowego – połączyła obie dziedziny, a wspólna praca naukowa z mężem przyniosła jej Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

May-Britt Moser wraz z mężem Edvardem I. Moserem z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim odkryła w 2005 roku istnienie komórek siatkowych (grid cells) zlokalizowanych w korze śródwęchowej, które wspólnie z komórkami miejsca w hipokampie tworzą naturalny system nawigacyjny, umożliwiający zwierzętom i ludziom poruszanie się po otoczeniu. Komitet Noblowski zdecydował, że tegoroczną nagrodą w wysokości 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln złotych) Moserowie podzielą się z 75-letnim Johnem O\'Keefem z University College of London (obywatel USA i W. Brytanii).

Pochodząca z Norwegii profesor neurobiologii znajdowała się właśnie na Uniwersytecie Trondheim, gdy dowiedziała się o otrzymaniu prestiżowej nagrody. „Potrzebowała chwili, by się wypłakać i podzielić nowiną ze współpracownikami" - zdradziła rzecznika prasowa uczelni Hege Tunstad. Później w wywiadzie badaczka mówiła, że "nadal pozostaje w szoku". Mąż Moser leciał wtedy samolotem, więc w pierwszej chwili nawet nie wiedział o zaszczycie, jakiego dostąpił. Dwoje naukowców jest piątym małżeństwem w historii nagrodzonym Noblem.

May-Britt Moser urodziła się w 1963 roku w Fosnavåg w Norwegii. Wychowywała się na farmie w rodzinie nieposiadającej wykształcenia akademickiego, jednak sama zdecydowała się na studia psychologiczne na Uniwersytecie w Oslo, gdzie poznała swego przyszłego męża oraz współpracownika Edvarda I. Mosera. Jak się okazało, wcześniej chodziła z nim do liceum. W 1995 roku otrzymała tytuł doktora neurofizjologii. Prowadziła badania na cenionych uczelniach: University of Edinburgh i University College London (W. Brytania), ale ostatecznie w 1996 r. zdecydowała się nawiązać bliższą współpracę z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii w Trondheim, gdzie w 2000 roku została mianowana profesorem neurobiologii.

Obecnie May-Britt Moser prowadzi Kavli Institute for Systems Neuroscience na Uniwersytecie w Trondheim. Jest członkiem Królewskiego Norweskiego Towarzystwa Naukowego oraz Norweskiej Akademii Nauk.

Noblistka ma dwie córki w wieku 19 i 23 lat. Jak przyznała w wywiadzie po ogłoszeniu werdyktu, łączenie życia prywatnego i zawodowego jest dużym udogodnieniem. Z mężem dzielą pasje i zainteresowania, wspierają się nawzajem, a o nurtujących ich problemach (zwłaszcza naukowych) mogą porozmawiać przy śniadaniu. (PAP)

ooo/ mrt/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera