Uczelnie i instytucje

Nowe budynki dla Akademii Morskiej w Szczecinie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Szczecińska Akademia Morska ma nowe budynki. Zabudowania byłego Zespołu Szkół Technicznych i Morskich sprzedało uczelni za jeden procent ich wartości miasto - poinformowały służby prasowe magistratu. Dzięki nabytkowi powstaną nowe kierunki i specjalności.

Kupioną za około 120 tys. zł nieruchomość Akademia Morska chce przeznaczyć głównie na rozwój Wydziału Mechanicznego.

Uczelnia chce kształcić studentów na takich nowych kierunkach i specjalnościach jak np. diagnostyka i remonty maszyn i urządzeń okrętowych, diagnostyka i remonty siłowni wiatrowych, mechatronika systemów energetycznych, informatyka morska, ratownictwo, geoinformatyka, morskie systemy informatyczne i górnictwo morskie.

Na nieruchomości, która ma blisko 23 tys. m kw., znajdują się m.in. budynki dydaktyczne, warsztaty, hala sportowa. Została ona przekazana Akademii już ponad rok temu.

W kwietniu tego roku radni Szczecina zgodzili się na sprzedaż nieruchomości z bonifikatą, pod warunkiem, że będzie ona przeznaczona na działalność oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową.

W ubiegłych latach miasto także wspierało Akademię Morską, sprzedając jej nieruchomości po obniżonej cenie. Na jednej z nich ma powstać nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla służb ratunkowych, bezpieczeństwa, nadzoru morskiego, zarządzania i reagowania kryzysowego w zakresie bezpieczeństwa morskiego oraz bezpieczeństwa publicznego.

Akademia Morska w Szczecinie jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Infrastruktury. Kształci oficerów nawigatorów i mechaników okrętowych na potrzeby floty transportowej i rybackiej, pracowników eksploatacyjnych służb portowych, służb armatorskich floty morskiej i śródlądowej oraz administracji morskiej, menedżerów w zakresie międzynarodowego transportu, spedycji i logistyki oraz specjalistów inżynierii ruchu morskiego.

Ma trzy wydziały: inżynieryjno-ekonomiczny transportu, mechaniczny i nawigacyjny. Na uczelni studiuje ok. 4 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera