Uczelnie i instytucje

Trwają zgłoszenia na konferencję o otwartych danych badawczych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby, które chciałyby wystąpić za konferencji dotyczącej otwartych danych badawczych, mają czas na zgłoszenie do końca marca. Międzynarodowa konferencja “Open Research Data: Implications for Science and Society” odbędzie się 28 i 29 maja w Warszawie.

Konferencję organizuje Platforma Otwartej Nauki (PON) działająca w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW. Spotkanie dotyczyć będzie bezpłatnego dostępu do danych badawczych. Dane z badań - jak przypominają organizatorzy - to obok publikacji naukowych jeden z najważniejszych zasobów powstających w działalności badawczej.

"Wszędzie na świecie bezpieczna archiwizacja i otwarte udostępnianie danych stają się coraz istotniejszym elementem polityki naukowej. Otwierania dostępu do danych badawczych oczekują od naukowców rządy i instytucje odpowiedzialne za finansowanie nauki w USA i Europie, w tym także Komisja Europejska" - zaznacza Lidia Stępińska-Ustasiak z PON w przesłanym PAP komunikacie.

Zagadnienia dotyczące otwartych danych badawczych omawiane będą 28 i 29 maja w Warszawie podczas konferencji "Open Research Data: Implications for Science and Society".

Swoje wystąpienie na konferencji potwierdziła Celina Ramjoué z Komisji Europejskiej (Head of Sector – Open access to scientific publications and data), przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz liczni eksperci, którzy będą mówić o wyzwaniach związanych z udostępnianiem danych i zarządzaniem danymi. Wśród gości będzie m.in. Tim Smith z CERN, Martin Hamilton z Jisc, Mark Parsons z Research Data Alliance, oraz Kevin Ashley z Digital Curation Center.

Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zarówno korzystaniem z otwartych danych badawczych, jak i udostępnianiem własnych wyników badań międzynarodowej społeczności, a także do osób odpowiedzialnych za politykę zarządzania danymi w ośrodkach naukowych i do pracowników instytucji finansujących badania.

Do końca marca 2015 można zgłaszać propozycje krótkich wystąpień (10 minut) dotyczących strategii, narzędzi i metodologii udostępniania danych, powtórnego wykorzystania udostępnionych zbiorów, a także szans i wyzwań z tym związanych.

Szczegółowa tematyka poszczególnych sesji dostępna jest na stronie wydarzenia. Trwa również rejestracja uczestników, która zostanie zakończona 30 kwietnia lub wcześniej w przypadku wyczerpania miejsc.

Patronem medialnym konferencji jest PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera