Próchnica - choroba miliardów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 2,4 miliarda ludzi ma całym świecie cierpi na nieleczoną próchnicę zębów stałych – informuje „Journal of Dental Research”.

Jak wskazują eksperci, skala problemu wynika z alarmujących zaniedbań – metody zapobiegania i leczenia są dobrze znane.

Do próchnicy dochodzi, gdy działające w jamie ustnej kwasy rozpuszczają zewnętrzne warstwy zęba. Może to powodować silny ból, zakażenia, nieobecność w pracy, a w przypadku dzieci – opuszczanie zajęć w szkole oraz problemy rozwojowe.

Wyniki analiz wskazują, że problem nie dotyczy wyłącznie dzieci – to także choroba dorosłych. Nieleczona może prowadzić do powstawania ubytków, chorób dziąseł czy ropni.

Międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Wagnera Marcenesa z Queen Mary University w Londynie przeanalizował 378 badań z lat 1990 – 2010 obejmujących około 4,7 mln osób. Na tej podstawie naukowcy obliczyli, że 2,4 miliarda ludzi ma nieleczoną próchnicę zębów stałych, zaś około 621 milionów dzieci – nieleczoną próchnicę zębów mlecznych. Co roku pojawia się ponad 190 milionów nowych zachorowań.

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii z powodu nieleczonej próchnicy cierpi około 1/3 populacji, na szczególnie dotkniętej próchnicą Litwie odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy – około 68 proc.

Jak wyjaśnia prof. Wagner, główną przyczyną próchnicy jest niewłaściwa dieta - duże ilości słodkich potraw napojów oraz częste sięganie po przekąski. Ponadto próchnica dorosłych jest lekceważona - akcje profilaktyczne kierowane są głównie do dzieci.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: młodsze pokolenia tworzą silniejsze więzi emocjonalne ze swoimi psami

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Dieta związana z piwem mniej zdrowa niż ta związana z winem i wódką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera