Uczelnie i instytucje

W Warszawie przyznano certyfikaty uczelniom walczącym z plagiatami

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

12 certyfikatów Uberrima Fide wręczono w poniedziałek w Warszawie szkołom wyższym lub wydziałom uczelni. Wyróżnienia takie trafiają do jednostek naukowo-dydaktycznych, które z najwyższą starannością wdrożyły procedury antyplagiatowe.

Certyfikaty Uberrima Fide (z łac. "z najwyższą starannością") są przyznawane przez Fundację im. Augustina-Jeana Fresnela.

W tym roku wyróżniono pięć uczelni warszawskich: Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Szkołę Główną Handlową, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Certyfikaty otrzymały też dwie Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe: w Pile oraz w Gorzowie Wielkopolskim, Akademia Pomorska w Słupsku, Politechnika Gdańska (Wydział Zarządzania i Ekonomii), Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

"Taki certyfikat oznacza, że uczelnia stosuje procedurę antyplagiatową z najwyższą możliwą starannością. Otrzymanie certyfikatu jest efektem audytu, który prowadzi na uczelni Fundacja Fresnela, sprawdzając od początku do końca, jak funkcjonuje tam procedura antyplagiatowa" - powiedział PAP współzałożyciel Fundacji Fresnela dr Sebastian Kawczyński, prezes spółki Plagiat.pl. Wyjaśnił, że podczas audytu procedury antyplagiatowej sprawdza się m.in. czy prace sprawdzane przez program antyplagiatowy były takie same, jak tekst czytany przez promotora albo to, czy pracę sprawdzano programem antyplagiatowym dostatecznie wcześnie przed obroną.

Certyfikaty wręczono podczas konferencji „Dobre praktyki ochrony praw autorskich – analiza funkcjonujących procedur i nowe wymagania prawne” w Warszawie. Na spotkaniu mówiono m.in. o nowych rozwiązaniach dotyczących procedur antyplagiatowych, zawartych w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (obowiązuje ona od 1 października 2014 r.). Zgodnie z nowymi przepisami uczelnie mają obowiązek sprawdzania prac dyplomowych – przed ich obroną – z wykorzystaniem programu antyplagiatowego i umieszczania ich w ogólnopolskim repozytorium prac dyplomowych.

Obecny na konferencji dr Andrzej Kurkiewicz z Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że wkrótce Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi konkurs dla uczelni na modernizację systemów antyplagiatowych, która m.in. umożliwi korzystanie z zasobów ogólnopolskiego repozytorium prac dyplomowych.

Kurkiewicz szacował, że na razie nawet w 10-15 proc. przypadków do obrony przedkładane mogą być w Polsce prace, które już były bronione wcześniej. W rozmowie z PAP wyjaśnił, że chodzi tu np. o prace, które studenci kupują od innych osób czy firm. Zdarza się, że jedna praca - przyznał Kurkiewicz - jest sprzedawana kilku dyplomantom, np. z różnych uczelni.

Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej prof. Marek Rocki podczas dyskusji zaznaczył, że zmiana przepisów w zakresie wykrywania plagiatów może być pomocna, ale nie wyeliminuje wszystkich patologii. Jego zdaniem problemem bywają bowiem złe praktyki na uczelniach. Rocki wymienił, że spotkał się np. z przykładem autoplagiatu w recenzji pracy dyplomowej. "Tu zawodzi etyka" - przyznał przewodniczący PKA. Zwracał uwagę, że ochronie praw autorskich służy też dbałość o to, by promotorzy nie mieli jednocześnie zbyt dużej liczby dyplomantów i żeby dbali o to, by tematy prac dyplomowych się nie powtarzały. "Mamy też problem z kulturą ściągania, która przychodzi do uczelni z niższych poziomów edukacji" - dodał.

O problemie ściągania, który jest głęboko zakorzeniony w mentalności mówił także prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich oraz przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Od walki z tym procederem trzeba zacząć" - mówił. Zaznaczył, że ściąganie i dawanie ściągać innym bywa traktowane jako rodzaj zachowania koleżeńskiego. "Proces jest o tyle istotny, że dotyczy większości - zaryzykowałbym - populacji, a nie, jak inne patologie - małego ułamka" - przyznał.

Certyfikaty Uberrima Fide przyznawane są od ośmiu lat, wcześniej nosiły nazwę "Uczelnia walcząca z plagiatami" i "Wydział walczący z plagaiatami". Obecną nazwę certyfikaty noszą od dwóch lat.

Jednym z patronów medialnych poniedziałkowej konferencji był serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

  • Fot. Adobe Stock

    "DGP": Coraz mniej studentów z pomocą socjalną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera