Uczelnie i instytucje

Kolarska-Bobińska spotkała się z niemiecką minister nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców i współpraca - były tematami rozmów szefowej polskiego MNiSW Leny Kolarskiej-Bobińskiej i niemieckiej minister nauki Johanny Wanki.

Jak poinformowało w przekazanym PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spotkanie ministrów odbyło się w ramach poniedziałkowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. W czasie spotkania został też podpisany list intencyjny o współpracy naukowej.

"Polska i Niemcy w wielu kwestiach mają zbliżone stanowisko. Ostatnim przykładem jest choćby wspólny list obu ministrów w sprawie planu inwestycyjnego przewodniczącego Komisji Europejskiej" - podkreślono w komunikacie.

MNiSW zaznacza, że "polsko-niemiecka współpraca dobrze układa się na szczeblu wielu projektów naukowych i badawczych". "Przykładem są m.in. wspólne inicjatywy w konkursie „Teaming for Excellence” – aż trzy polskie projekty przeszły do kolejnego etapu konkursu, a spośród 10 polskich wniosków, aż 7 było opracowanych wraz z niemieckimi partnerami" - podkreślono.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że we wtorek w Warszawie odbędzie się konferencja "Teaming under Horizon 2020", organizowana przez MNiSW we współpracy z niemieckim ministerstwem i Komisją Europejską. Ma to być kontynuacja konferencji z 2014 r., na której będą omówione wnioski na temat pierwszego etapu konkursu teamingu, wymiana doświadczeń i przygotowania do drugiego etapu konkursu "Teaming for Excellence", który ma być ogłoszony w 2017 r.

"Podczas dzisiejszych rozmów minister Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że Polska bardzo liczy na wsparcie ze strony niemieckiej w inicjatywach, które mają istotne znaczenie dla dalszego rozwoju środowiska naukowego w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę i uelastycznienie polityki wobec wynagrodzeń w projektach Horyzontu 2020. Ważną kwestią jest też budowa konsorcjów w ramach konkursów na przyszłe Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii" - podkreślono w dokumencie.

Według MNiSW, rozmowa ministrów dotyczyła też zaangażowania obu państw w działalność Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, wspierającej finansowo polskie i niemieckie instytucje naukowe w zakresie nauk humanistycznych, kultury, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych.

Wśród tematów rozmów - podkreśla MNiSW - była też współpraca przy planowaniu Polsko-Niemieckiego Forum w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Forum jest planowane na jesień 2015 r., a jego celem jest ułatwienie nawiązania i wzmocnienia współpracy polskim i niemieckim przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego.

PAP - Naukaw Polsce

wni/ dym/

 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera