Uczelnie i instytucje

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej uzyskała status uniwersytetu

Od lewej: rektor SWPS prof. Andrzej Eliasz, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, założyciel SWPS Piotr Voelkel podczas spotkania prasowego dotyczącego zdobycia przez SWPS statusu pierwszego niepublicznego uniwersytetu w kraju. Fot. PAP/Jakub Kamiński 03.06.2015
Od lewej: rektor SWPS prof. Andrzej Eliasz, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, założyciel SWPS Piotr Voelkel podczas spotkania prasowego dotyczącego zdobycia przez SWPS statusu pierwszego niepublicznego uniwersytetu w kraju. Fot. PAP/Jakub Kamiński 03.06.2015

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zyskała status uniwersytetu. Od 1 czerwca nosi nazwę Uniwersytet SWPS. „To pierwsza z 319 uczelni niepublicznych, która uzyskuje taki status” – powiedziała w środę minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Pełna nazwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej to obecnie SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. „Aby osiągnąć status uniwersytetu przymiotnikowego trzeba uzyskać sześć uprawnień do nadawania tytułu doktora. My uzyskaliśmy cztery uprawnienia doktorskie w obszarze nauk społecznych i dwa w obszarze nauk humanistycznych” – wyjaśnił w środę podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu SWPS prof. Andrzej Eliasz.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła w trakcie konferencji, że po raz pierwszy od 25 lat rozwoju niepublicznego szkolnictwa wyższego, jedna z 319 uczelni niepublicznych otrzymuje taki status. „Na razie to jedyna, która złożyła dokumenty i spełniła wszystkie wymogi. Jest to historyczny moment i wielki sukces” – powiedziała minister nauki.

Zdaniem minister nauki przykład SWPS pokazuje, że humaniści wspaniale mogą dawać sobie radę na rynku pracy. „Są potrzebni, bo są u źródeł wszelkich możliwych wynalazków. Są osobami twórczymi. Takich właśnie studentów wypuszcza SWPS” – dodała minister nauki.

„Jestem głęboko przekonany, że to skłoni większą grupę kandydatów na studia prawnicze, filologiczne, kulturoznawcze do przyjścia do nas” – podkreślił prof. Eliasz.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej powstała w 1996 roku z inicjatywy trzech profesorów Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk - Andrzeja Eliasza, Zbigniewa Pietrasińskiego oraz Janusza Reykowskiego. Pierwszy rok nauki na kierunku psychologia rozpoczęło wówczas 500 studentów.

Obecnie Uniwersytet SWPS kształci studentów na 19 kierunkach humanistycznospołecznych i 51 specjalizacjach studiów pierwszego stopnia oraz 7 kierunkach i 12 specjalnościach studiów uzupełniających magisterskich. Studenci mogą pobierać naukę także na studiach jednolitych, trzeciego stopnia i podyplomowych.

Poza siedzibą w Warszawie uczelnia posiada wydziały zamiejscowe w Poznaniu, Wrocławiu, Sopocie i Katowicach.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera