Karpaty/ Pięć młodych orłów przednich wkrótce opuści gniazda

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pięć młodych orłów przednich w najbliższych tygodniach opuści gniazda; dwukrotnie mniej niż przed rokiem. "Główną przyczyną słabych tegorocznych lęgów była deszczowa pogoda w połowie maja" – uważa ornitolog dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"W Karpatach tylko w pięciu gniazdach odchowały się pisklęta. Część młodych orłów gniazda opuści już w połowie lipca; pozostałe kilka, kilkanaście dni później" – powiedział PAP dr Stój.

W ocenie przyrodnika, o słabych lęgach zadecydowała przede wszystkim deszczowa pogoda w maju. "Ponad tydzień padały wtedy intensywne deszcze. Było też chłodno, a temperatura powietrza wynosiła ok. 10 stopni. W efekcie w gniazdach z wychłodzenia padło część wyklutych piskląt" – zauważył.

Młode orły rodziców nie opuszczą jednak po pierwszych samodzielnych lotach. Pod opieką dorosłych pozostaną aż do później jesieni. "Kilka lat temu jeszcze na początku grudnia widziałem dorosłego orła karmiącego swojego potomka" – dodał ornitolog.

Przed rokiem w Karpatach gniazda opuściło 10 młodych orłów przednich. Rok wcześniej było ich sześć, a w 2011 r. aż 16 ptaków. Natomiast wyjątkowo nieudane lęgi zanotowano w 2010 r., kiedy orle pary wychowały jedynie trzy pisklęta.

Pod koniec marca ok. 70 proc. samic tego gatunku składa po dwa jaja, pozostałe 30 proc. po jednym; wysiadywanie trwa ok. 40 dni. Orły przednie zazwyczaj odchowują tylko jedno pisklę; jeśli wykluje się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. Agresja pojawia się ok. tygodnia od wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; bardzo rzadko występuje w naszym kraju.

W Polsce żyje ich ok. 35 par, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać, choć zdecydowanie rzadziej, na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym oraz na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry.

Żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny i lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy; może też upolować kota domowego lub kurę. Nie gardzi również padliną. Jego ofiarami są również żmije i zaskrońce. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych; w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera