Szósta Noc w Instytucie Lotnictwa pod znakiem Gwiezdnych Wojen i Batmana

Fot. PAP/ Wojtek Szabelski 12.09.2009
Fot. PAP/ Wojtek Szabelski 12.09.2009

Miłośnicy lotnictwa i filmów scince fiction 16 października będą mogli wziąć udział w 6. Nocy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Wśród tegorocznych atrakcji: kultowe samochody z filmów Batman i Transformers oraz roboty i modele statków powietrznych z Gwiezdnych Wojen.

Wydarzenie odbędzie się między godz. 17 a 23 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia są filmy science fiction. Dlatego na zwiedzających czekać będą wyjątkowe atrakcje utrzymane w tej stylistyce: kultowe samochody z filmów Batman i Transformers oraz roboty i modele statków powietrznych z Gwiezdnych Wojen.

"Nie zabraknie atrakcji i wydarzeń związanych z lotnictwem oraz kosmosem. Na tę szczególną noc Instytut Lotnictwa udostępni swoim zwiedzającym nowoczesne laboratoria badawcze, m.in. podwozi, materiałoznawstwa oraz napraw. Zwiedzającym po raz pierwszy zostanie udostępnione najnowocześniejsze laboratorium badania łożysk, otwarte w 2014 roku. Otwarte zostaną również tunele aerodynamiczne, w tym największy w Polsce tunel małych prędkości o średnicy 5 metrów. Goście będą mogli podziwiać gigantyczny silnik CF6 oraz odwiedzić dydaktyczne laboratorium silnikowe. Inżynierowie opowiedzą nie tylko o swojej pracy dla branży lotniczej, ale również dla przemysłu energetycznego i naftowego" - informują organizatorzy wydarzenia.

Goście Instytutu Lotnictwa będą mogli zobaczyć najnowsze wiatrakowce, łaziki marsjańskie, mobilne roboty, latające bezzałogowce czy symulatory lotu. Fani kosmosu będą obserwowali jesienne gwiazdozbiory z otwartego tarasu Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. Miejsce to, ze względu na doskonały widok na lądujące i startujące samoloty na lotnisku Fryderyka Chopina będzie udostępnione również spotterom. Do nich oraz wszystkich pasjonatów skierowane jest również zaproszenie na warsztaty fotografii lotniczej.

Odwiedzający będą mieli okazję spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, przedstawicieli aeroklubów, warszawskich lotnisk oraz studenckich kół naukowych. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy o tematyce lotniczej. Będzie można się także sfotografować przy legendarnych i współczesnych samolotach, przyjrzeć się pokazom straży pożarnej oraz wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w lodzie. Na czas imprezy przygotowano też specjalną iluminację świetlną całego terenu.

"Ta niezwykła impreza skierowana jest do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki, a także do tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. To nie lada gratka dla amatorów nowinek technicznych i fotografów. Coś interesującego dla siebie znajdą zarówno przedszkolaki, jak i ich rodzice, czy dziadkowie. To impreza dla wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego, choć co roku mamy też wielu gości z całej Polski" – wyjaśnia dyrektor Instytutu Lotnictwa prof. Witold Wiśniowski.

Liczba gości odwiedzających Instytut Lotnictwa tej nocy rośnie z każdym rokiem. Ostatnia edycja zgromadziła ponad 20 tys. osób. Podczas dotychczasowych imprez zaprezentowano ponad 120 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem, nowymi technologiami i kosmosem w bardzo różnych aspektach.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne na stronie: http://ilot.edu.pl/6-noc-w-instytucie-lotnictwa/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera