Uczelnie i instytucje

Obywatele Nauki zadbają przejrzystość konkursów na stanowiska

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obywatele Nauki zapowiadają, że będą dbać o przejrzystość konkursów na zatrudnienie na uczelniach i w instytucjach naukowych. Przedstawiciele tego ruchu społecznego będą - zgodnie z istniejącymi przepisami - żądać dostępu do dokumentacji konkursowej.

W ramach inicjatywy „Przejrzyste i otwarte konkursy na zatrudnienie” Obywatele Nauki chcą dążyć do upowszechnienia się dobrych zwyczajów, jeśli chodzi o procesy zatrudniania badaczy.

"Jednym z poważnych problemów nauki w Polsce wciąż jest brak otwartości i przejrzystości konkursów na zatrudnienie w instytucjach akademickich i naukowych. Mimo istniejących regulacji prawnych, często zdarza się, że formuły konkursów nie są wystarczająco przejrzyste, wymagania konkursowe preferują z góry ustalone osoby, zwycięzcą nie zawsze zostaje najlepszy merytorycznie kandydat, a terminy składania wniosków są zbyt krótkie, by o otwierającym się stanowisku mogli dowiedzieć się wszyscy zainteresowani" - napisano w komunikacie na stronie Obywateli Nauki.

Przedstawiciele tego ruchu społecznego w swoich działaniach popierają wdrożenie Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. "Dokumenty te normują w sposób wzorowy zasady i procedury związane z rekrutacją naukowców" - oceniają przedstawiciele ON.

ON chcą wyeliminować złe praktyki i monitorować przebieg procesu zatrudnienia na polskich uczelniach publicznych oraz w instytucjach naukowych w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej. "Mamy świadomość, że żądanie dostępu do dokumentacji konkursowej może skutkować ostracyzmem wobec osoby zainteresowanej. Chcemy zatem pośredniczyć w takich działaniach" - komentują.

ON ogłosili, że będą występować w imieniu wszystkich osób, które mają wątpliwości, co do przejrzystości konkursu, w którym brali udział. Proszą o informowanie ich o przypadkach, kiedy rekrutacja mogła nie być przeprowadzona właściwie. "Wystosujemy odpowiednie pismo do instytucji ogłaszającej konkurs, a w przypadku odmowy ujawnienia dokumentów, rozpoczniemy o to starania drogą sądową. Oczywiście gwarantujemy anonimowość wszystkim zwracającym się do nas o pomoc" - zaznaczają ON.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: konkursy@obywatelenauki.pl

Szegóły inicjatywy na stronie Obywateli Nauki

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera