Azja Centralna - stamtąd pochodzą psy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Psy mogły być udomowione w Azji Centralnej, w okolicy dzisiejszego Nepalu i Mongolii - wynika z nowego badania, przedstawionego w PNAS.

Pochodzące od wilka szarego psy to jedne z najdawniej udomowionych zwierząt. Przyjmuje się, że na terenie Eurazji pojawiły się co najmniej 15 tys. lat temu. Dokładny czas i miejsce udomowienia psów pozostaje jednak przedmiotem dyskusji.

Obecnie psy można podzielić na dwie grupy: rasowe (reprezentujące niemal 400 ras) - i kundle, które - choć często pół zdziczałe - nadal towarzyszą człowiekowi, trzymając się obrzeży miast i osiedli. Ta druga grupa jest na świecie o wiele bardziej rozpowszechniona.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej nt. pochodzenia i rozprzestrzeniania się pierwszych psów, Adam Boyko z Cornell University w Ithaca (USA) i jego współpracownicy zbadali ponad 4600 psów rasowych (w sumie - należących do 165 ras) i ponad 540 kundli z 38 krajów. W ramach swojego badania analizowali ponad 185,8 tys. markerów genetycznych w autosomach, chromosomach Y i DNA mitochondrialnym.

Analizy potwierdziły, że pod względem genetycznym kundle są o wiele bardziej zróżnicowane, niż psy rasowe.

Pozwoliły też wskazać miejsce udomowienia wilka. Zdaniem naukowców była to Azja Środkowa, tereny pokrywające się mniej więcej z granicami dzisiejszego Nepalu i Mongolii.

Autorzy badania zauważają, że liczne populacje psów z Egiptu, Wietnamu i Indii (czyli nieopodal historycznego centrum udomowienia) mają minimalnie małą domieszkę psiej krwi z Europy.

Pochodzenie europejskie mają za to najprawdopodobniej kundle żyjące w Australii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei oraz okolicznych wyspach na Pacyfiku, jak też w Ameryce Łacińskiej. (PAP)

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera