Badania potwierdzają, że otyłość zwiększa ryzyko raka jelita grubego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – potwierdzają najnowsze badania prowadzone wśród pacjentów z genetycznymi predyspozycjami do tego nowotworu. Informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Naukowcy z Newcastle University wykazali dodatkowo, że u mężczyzn ryzyko tego nowotworu rośnie też istotnie wraz ze wzrostem obwodu w pasie.

Wyniki swoich badań zaprezentowali podczas 23. Europejskiego Tygodnia Gastroentorologii (United European Gastroenterology Week), który w dniach 24-28 października odbywa się w Barcelonie.

Zespół pod kierunkiem prof. John Mathersa potwierdził zależność między zbyt dużą masą ciała a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego w badaniach na pacjentach z zespołem Lyncha. Osoby te mają genetycznie uwarunkowane predyspozycje do zachorowania na nowotwory złośliwe - przede wszystkim na raka jelita grubego. Jest to związane z mutacją w jednym z sześciu genów odpowiedzialnych za naprawę DNA.

Analiza wykazała, że u pacjentów z zespołem Lyncha ryzyko raka jelita grubego rosło wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI) – o 18 proc. dla każdego wzrostu BMI o 5 jednostek. W przypadku osób otyłych było wyższe dwukrotnie.

Autorzy pracy podkreślają, że wzrost masy ciała silniej wpływa na ryzyko raka jelita grubego u chorych z zespołem Lyncha niż u osób z ogólnej populacji.

Ponadto, u mężczyzn ryzyko raka jelita grubego rosło wraz ze wzrostem obwodu w pasie. W przypadku panów, którzy przybrali w talii co najmniej 10 cm w ciągu 10 lat wzrosło ono niemal o 60 proc. Obwód w pasie jest prostym wskaźnikiem otyłości brzusznej, która jest uważana za bardziej szkodliwą dla zdrowia niż ogólnie otyłość. Tkanka tłuszczowa zlokalizowana wokół narządów w jamie brzusznej jest bowiem aktywna hormonalnie – wydziela substancje, które m.in. pobudzają stan zapalny w organizmie.

Tymczasem to właśnie przewlekły stan zapalny może leżeć u podłoża zwiększonego ryzyka raka jelita grubego u osób otyłych.

„Rak jelita grubego jest silnie związany z wiekiem, otyłością i dietą, a jego rozwój jest pobudzany przez stan zapalny. Możemy teraz jasno powiedzieć, że utrzymywanie aktywności fizycznej, zdrowa dieta i unikanie tycia daje korzyści w postaci niższego ryzyka raka jelita grubego w starszym wieku” - komentuje prof. Mathers.

Naukowcy spekulują, że w przypadku osób, które ważą za dużo schudnięcie może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, ale wymaga to jeszcze potwierdzenia w przyszłych badaniach.

W swoich wcześniejszych badaniach wśród osób z zespołem Lyncha prof. Mathers i jego współpracownicy wykazali natomiast, że zażywanie aspiryny redukuje ryzyko raka jelita grubego związane z otyłością. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że lek ma działanie przeciwzapalne. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera