Prawa półkula mózgu może przejąć funkcję mowy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Po udarze lewej półkuli mózgu prawa strona może przejąć funkcje związane z mówieniem, umożliwiając pacjentom porozumiewanie się z otoczeniem – zawiadamia czasopismo „Brain”.

Od wielu lat trwa debata dotycząca tego, czy prawa półkula mózgu pomaga, czy przeszkadza pacjentom po udarze w odzyskaniu zdolności do mówienia. Teraz naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown (USA) wykazali, że prawa półkula mózgu może przejąć od lewej funkcje mowy, a pacjenci, którzy doświadczyli udaru lewej półkuli mózgu, lecz odzyskali zdolność do wypowiadania się, mają więcej istoty szarej w tylnej części prawej półkuli – rejonie imitującym obszary mowy lewej części mózgu.

„W ciągu ostatniej dekady wielu naukowców sugerowało, że prawa półkula mózgu przeszkadza w odzyskaniu sprawności językowej po udarze lewej. Wyniki naszego badania sugerują z kolei, że jest zupełnie odwrotnie – prawa półkula kompensuje ubytki i pomaga w wyzdrowieniu” – mówi koordynator badania Peter Turkeltaub.

Badacze sprawdzili objętość istoty szarej w tylnej części prawej półkuli mózgu u 32 osób po udarze lewej strony mózgu i 30 osób kontrolnych.

Okazało się, że pacjenci, którzy odzyskali zdolność do mówienia po udarze, mieli większą objętość istoty szarej w prawej półkuli mózgu niż pacjenci, którym nie udało się dojść do siebie po incydencie mózgowo-naczyniowym oraz większą niż osoby z grupy kontrolnej.

„To pokazuje, że rozwój tych obszarów mózgu jest powiązany z lepszym funkcjonowaniem mowy po udarze” – podsumowuje Turkeltaub. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera