UNICEF w Światowym Dniu Walki z AIDS: 2,6 mln dzieci zakażonych HIV

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV; tylko jedno na troje objęte jest leczeniem – podaje UNICEF w Światowym Dniu Walki z AIDS i alarmuje, że w ciągu 15 lat liczba zgonów nastolatków zakażonych HIV wzrosła trzykrotnie.

AIDS jest drugą na świecie, a w Afryce główną przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

Dane wskazują, że większość nastolatków, które umierają z powodu chorób związanych z AIDS, została zakażona 10-15 lat temu, czyli w okresie wczesnego dzieciństwa. Wówczas mniej kobiet w ciąży i matek zakażonych wirusem otrzymywało terapię antyretrowirusową powstrzymującą przenoszenie wirusa z matki na dziecko. Te dzieci przetrwały do młodzieńczych lat, często nawet nie wiedząc o swojej chorobie.

Dane UNICEF wskazują, że obecnie wśród nastolatków (osób w wieku 15-19 lat) dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny, a połowa młodych osób zakażonych wirusem HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii.

W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie najczęściej występuje wirus HIV, najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 na 10 nowych infekcji dotyczy właśnie dziewcząt w wieku 15-19 lat. Niestety tylko jedna na 10 jest badana na obecność wirusa HIV.

W 2014 r. trzy na pięć ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Od 2000 r. ten postęp przełożył się na 60-procentowy spadek wskaźnika umieralności dzieci poniżej czwartego roku życia z powodu chorób związanych z AIDS. Szacuje się, że od 2000 r. udało się uniknąć niemal 1,3 mln nowych zakażeń wśród dzieci przede wszystkim dzięki postępowi w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko.

Na świecie z HIV żyje blisko 37 mln osób, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Szacuje się, że ok. 50-70 proc. z nich nie jest świadomych zakażenia. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca br. stwierdzono zakażenie HIV u blisko 19,3 tys. osób, odnotowano ponad 3,2 tys. zachorowania na AIDS; 1306 chorych zmarło.

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca by dać wyraz swojej solidarności z osobami żyjącymi z HIV i ich bliskimi, zamieszczając na stronach internetowych grafiki z Czerwoną Kokardką. Pliki graficzne są dostępne pod adresem: www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/15.html. (PAP)

ktl/ akw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera