Uczelnie i instytucje

Jagiellońskie Centrum Językowe otrzymało certyfikat EAQUALS

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jagiellońskie Centrum Językowe (JCJ) otrzymało prestiżowy certyfikat międzynarodowej organizacji EAQUALS. „JCJ jest pierwszą międzywydziałową jednostką polskiej uczelni publicznej z tym certyfikatem” – powiedział w środę PAP rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik.

Jak dodał, starania uczelni o ten dokument trwały ponad dwa lata.

Certyfikat jakości EAQUALS – Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości Usług Językowych – jest przyznawany po ocenie, obejmującej różne aspekty działalności dydaktycznej Centrum.

„To prestiżowe wyróżnienie stawia JCJ w międzynarodowej elicie instytucji zajmujących się nauczaniem języków obcych” – zaznaczyła dyrektor Jagiellońskiego Centrum Językowego UJ Monika Stawicka.

Jak wyjaśniła, eksperci Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości Usług Językowych (eaquals.org) tworzą politykę językową w Europie oraz wyznaczają standardy jakości w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Zaangażowani byli w tworzenie i wdrożenie m.in. stosowanego dziś powszechnie w Europie oraz poza nią referencyjnego systemu opisu kształcenia językowego (Common European Framework of Reference – CEFR), który definiuje umiejętności językowe na poziomach: A1, A2, B1, B2, C1 i C2.

EAQUALS jest organizacją niekomercyjną, działającą pod auspicjami Rady Europy (gdzie ma głos doradczy), określa międzynarodowe standardy efektywnej edukacji językowej i nadaje instytucjom, które je spełniają, prestiżowy certyfikat jakości.

Warunkiem otrzymania akredytacji EAQUALS jest spełnienie 50 standardów i uzyskanie pozytywnego wyniku we wszystkich 12 kategoriach inspekcji, która weryfikuje m.in.: skuteczność programów nauczania, profesjonalizm w zarządzaniu akademickim i administracyjnym oraz w obsłudze słuchaczy.

Inspektorzy EAQUALS ocenili, że JCJ spełnia standardy jakości wymagane do akredytacji. Zajęcia dydaktyczne, programy kursów, zasady zarządzania, zasoby materiałów dydaktycznych, a także metody testowania umiejętności słuchaczy zostały uznane za zgodne z wymaganymi normami jakości.

Dyrektor JCJ podkreśliła, że certyfikat jakości przyznany przez EAQUALS jest pierwszym tego rodzaju wyrożnieniem dla centrum językoweego w uczelni wyższej w Polsce. Oznacza to nie tylko prestiż, ale i zwiększa atrakcyjność uczelni przez gwarancję jakości oferowanych kursów. Dodatkowo plasuje UJ oraz JCJ w elitarnej lidze instytucji, dla których nauczanie języków obcych stanowi ważną kwestię. Akredytacja EAQUALS oznacza też możliwość zabrania głosu na forum polskim i międzynarodowym w dyskusji nt. edukacji językowej.

Stawicka przyznała, że teraz zadaniem jednostki będzie utrzymanie osiągniętych norm i dalszy rozwój JCJ.

„(…) Liczymy na dalsze wsparcie władz uczelni, dalszą współpracę z wydziałami UJ, z samorządem studenckim czy Towarzystwem Doktorantów, ponieważ kształcenie językowe, które jest częścią edukacji uniwersyteckiej, jest naszą wspólną sprawą. A sukces zobowiązuje. Nie mówiąc o wzrastającej konkurencyjności” – podsumowała dyrektor.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera