ESA wystrzeli kolejne satelity Galileo w maju

Schemat przedstawiający dwa satelity Galileo na szczycie rakiety nośnej Sojuz. Źródło: ESA – J. Huart.
Schemat przedstawiający dwa satelity Galileo na szczycie rakiety nośnej Sojuz. Źródło: ESA – J. Huart.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów systemu nawigacji satelitarnej Galileo nastąpi w maju, a kolejnych czterech w sierpniu br.

Galileo to system nawigacji satelitarnej budowany przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach umowy z Komisją Europejską. System ten ma m.in. uniezależnić Europę od amerykańskiego systemu GPS. Łącznie w ciągu ostatnich czterech lat na orbicie umieszczono 12 satelitów Galileo. Pełen system będzie obejmował 30 satelitów oraz infrastrukturę naziemną.

Komisja Europejska zwróciła się do ESA o przyspieszenie wyniesienia najbliższej pary satelitów, aby jak najszybciej można było udostępnić pierwsze usługi oferowane przez system Galileo. W związku z tym dwa satelity zostaną wyniesione w maju br. za pomocą rakiety Sojuz. Start nastąpi z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Obecnie w magazynie w centrum technicznym ESA w Holandii znajduje się jeden satelita, który przeszedł już wszystkie testy, a drugi ma dołączyć do niego wkrótce. Następnie satelity zostaną przetransportowane do Gujany Francuskiej, gdzie rozpoczną się przygotowania do wystrzelenia.

W drugiej połowie roku zostaną wystrzelone cztery kolejne satelity Galileo i to wszystkie na raz. Będzie to pierwsza taka operacja, bowiem do tej pory wystrzeliwano je parami. Do tego startu wykorzystana zostanie zmodyfikowana rakieta Ariane 5 ES Galileo. Rakiety z serii Ariane 5 ES (Evolution Storage) były wcześniej wykorzystywane do transportu na niską orbitę 20-tonowego automatycznego ATV z zapasami dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nowy wariant rakiety nośnej ma za zadanie wynieść lżejszy ładunek (cztery 738 kg satelity Galileo z paliwem), ale za to na zdecydowanie wyższą orbitę około 23222 km nad powierzchnią Ziemi.

Jeśli plany ESA zostaną zrealizowane, to pod koniec roku na orbicie powinno pracować już 18 satelitów systemu Galileo. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera