Uczelnie i instytucje

MF: EBI wesprze działalność Polskiej Akademii Nauk kwotą 130 mln euro

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polska Akademia Nauk sfinansuje badania naukowe jej wyspecjalizowanych instytutów kwotą 130 mln euro dzięki umowie, jaką podpisali wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego László Baranyay oraz minister Paweł Szałamacha - poinformował resort finansów.

"Kredyt ten, wraz z 14 poprzednimi kredytami przyznanymi od 2004 roku na finansowanie polskiej nauki, potwierdza długoterminowe zaangażowanie EBI we wspieranie polskich programów badawczych na różnych szczeblach i w różnych dziedzinach nauki w Polsce" - stwierdza Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Cytuje wypowiedź szefa resortu Pawła Szałamachy, przypominającego m.in., że zaangażowanie EBI w Polsce sięga ponad 5 mld euro rocznie.

"Podpisując dziś tę umowę, EBI po raz kolejny wesprze realizację zadań inwestycyjnych z obszaru wspierania nauki, badań i rozwoju w Polsce. Inwestycje w badania i innowacyjność są jednym z priorytetów rządu premier Beaty Szydło. Dzięki środkom z EBI współfinansowane zostaną zadania do realizacji przez instytucje badawcze należące do Polskiej Akademii Nauk w latach 2016-2017. Będzie to kontynuacja umowy podpisanej w 2013 roku na sumę 600 mln PLN" - cytuje komunikat ministra Szałamachę.

"Jesteśmy dumni z tego, że pomagamy Polskiej Akademii Nauk – najbardziej prestiżowej instytucji naukowej w kraju, której członkowie przyczyniają się do osiągnięcia doskonałości naukowej i rozpowszechniania wyników badań. Polska gospodarka staje się w coraz większym stopniu oparta na wiedzy, a projekt ten wzmacnia fundamenty jej rozwoju i ułatwia przejście z gospodarki opartej na konkurencyjnych kosztach pracy do gospodarki opartej na innowacyjności" – powiedział natomiast, według komunikatu MF, wiceprezes EBI László Baranyay.

Z kredytu EBI, według resortu, mają być sfinansowane przede wszystkim inwestycje w badania i rozwój w różnych dyscyplinach, a także zostać zakupiony sprzęt badawczy.

PAP - Nauka w Polsce

pś/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera