WWF: Godzina dla Ziemi - Godziną dla Wilka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W tym roku w Polsce akcja "Godzina dla Ziemi" ekologów z WWF będzie poświęcona wilkom. Aktywiści chcą przybliżyć ludziom tego drapieżnika i jego rolę w przyrodzie. To też reakcja na pojawiające się przypadki odstrzału tych zwierząt.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy WWF Paweł Średziński sobota to finał trwającej przez cały marzec akcji. „O godz. 12 w Warszawie, w Krakowie i Łodzi będziemy +wyć dla wilka+. W marcu można też wirtualnie przyłączać się do watahy tym samym wyrażając poparcie dla ochrony tego zwierzęcia” – wyjaśnił.

Aktywiści zwracają uwagę, że mimo iż zgodnie z prawem wilk jest u nas ściśle chroniony to pojawiają się przypadki odstrzału tych zwierząt. „W tym roku znamy już dwa takie przypadki, m.in. jeden w Wigierskim Parku Narodowym. Część myśliwych traktuje go jako konkurencję, ponieważ wilki polują na duże zwierzęta i dokonują ich selekcji. Las nie potrzebuje ingerencji kiedy są w nim wilki” – dodał Średziński.

WWF przekonuje, że obecnie Polska jest jednym z niewielu państw UE, który można jeszcze nazywać wilczą ostoją. W naszym kraju żyje ich ok. 1 tys, choć zdaniem ekologów mogłoby być ich nawet dwa razy więcej. Najwięcej wilków w Polsce żyje na Podkarpaciu, w Małopolskim i na Podlasiu.

„Z badań jakie zostały dla nas wykonane wynika, że ludzie postrzegają te zwierzęta jako niebezpieczne, a tak naprawdę to one nas się boją” – podkreśliła Małgorzata Kosowska z WWF.

Tegoroczna akcja już po raz drugi z rzędu poświęcona jest ochronie zwierząt. W ub.r. aktywiści zbierali podpisy pod petycją do ministerstwa środowiska o wprowadzenie programu ochronnego dla morświna. Pod apelem zebrano ponad 100 tys. podpisów.

W listopadzie 2015 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zatwierdził rekomendacje dla programu ochrony tego jedynego bałtyckiego ssaka. Zaleca się w nim zmianę typów sieci czy technik łowienia, opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego na morzu, ograniczenie hałasu czy zanieczyszczeń w Bałtyku.

Już od dziewięciu lat na świecie, a od ośmiu także w Polsce w "Godzinę dla Ziemi" w różnych miastach włącza się tysiące osób, które w symbolicznym geście solidarności z planetą na godzinę (20.30-21.30 czasu lokalnego) gaszą światła. Tradycyjnie już "gasną" oświetlenia najsławniejszych budynków jak opery w Sydney, Wieży Eiffla w Paryżu, Big Bena w Londynie czy berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Do akcji włączają się też często władze samorządowe i państwowe, które wyłączają na 60 minut iluminacje swoich siedzib.

Po raz pierwszy światła w ramach Godziny zgasły w 2007 r. w Sydney.

PAP - Nauka w Polsce

mick/ jzi/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera