Popularnonaukowe wykłady doktorantów PAN w Krakowie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Popularnonaukowych prelekcji czworga doktorantów krakowskich jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk będzie można wysłuchać w poniedziałek 25 kwietnia w klubie Re przy ul. Mikołajskiej 5 w Krakowie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp na nie jest wolny.

Wykłady, które odbywają się w ramach cyklu „PANel Wiedzy”, organizuje Rada Doktorantów Polskiej Akademii Nauk. Ich celem jest promocja nauki i osiągnięć naukowych doktorantów PAN – to właśnie młodzi badacze z tej instytucji wygłaszają swoje wystąpienia w miastach, w których znajdują się oddziały Akademii. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnie kojarzonych wykładów, te odbywają się w niezobowiązującej atmosferze w kawiarniach i klubach. Na wszystkie spotkania obowiązuje wstęp wolny. Wystąpienia trwają ok. 15-20 minut, a po nich prelegenci pozostają do dyspozycji gości imprezy.

W trakcie najbliższej edycji „PANelu wiedzy” wystąpi czworo młodych badaczy.

Jarosław Cebulski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przygotował prezentację pod tytułem „Destrukcyjne aspekty ruchów masowych na przykładach osuwisk karpackich”. Naukowiec prowadzi badania obejmujące tematykę ruchów masowych, szczególnie osuwisk.

Z kolei Natalia Kłeczek z Zakładu Fitochemii Instytutu Farmakologii PAN wygłosi wystąpienie zatytułowane „Przez badyla do bakcyla”. Badaczka przybliży wybrane techniki fitochemiczne, dzięki którym możliwa jest izolacja substancji czynnych z materiału roślinnego. Przedstawiona zostanie także aktywność biologiczna wybranych związków wyizolowanych z roślin z rodziny Asteraceae – głównie o potencjale antymalarycznym.

Joanna Jastrzębska – kolejna prelegentka – jest również doktorantką Instytutu Farmakologii. Tematem pracy doktorskiej badaczki jest „Wpływ leków przeciwdepresyjnych na uzależniające działanie kokainy u zwierząt z doświadczalną depresją” i na ten temat przygotowała swoją prezentację.

Natalia Małek z Instytutu Farmakologii PAN przybliży zebranym temat ziół, które leczą ból i opowie od układzie endokanabinoidowym. Doktorantka przygotowuje pracę dotyczącą nowych leków w zwalczaniu bólu przewlekłego. Próbuje też znaleźć bardziej efektywne metody leczenia tego bólu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator Nauki 2024 - zwycięzców poznamy już 11 grudnia

  • Fot. materiały prasowe

    National Geographic Polska: im lepiej rozumiemy świat, tym skuteczniej możemy o niego zadbać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera