Start-up z Rzeszowa stworzył aplikację, która zarządza urządzeniami w domu

Start-up Smartbox założony m.in. przez studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie zdobył pierwsze miejsce podczas konkursu Business Mixer. Nagrodzona została ich aplikacja, która pozwala zarządzać urządzeniami elektrycznymi w domu.

Start-up Smartbox stworzyli dwa studenci WSIiZ Dominik Ciurko i Jakub Jońca oraz Paweł Grad (Politechnika Rzeszowska) i Bartłomiej Zuba (Technikum Mechaniczne w Rzeszowie).

Podczas Business Mixer zaprezentowali swoją aplikację – Smarthouse – która pozwala na zarządzania urządzeniami elektrycznymi w inteligentnym domu.

Jak wyjaśnił Dominik Ciurko, ich aplikacja różni się od innych tego typu na rynku, m.in. niższą ceną oraz sposobem montażu, który sprawia, że właściwe urządzenie można ukryć w zwykłej puszce podtynkowej. „Czasami po wyjściu z domu zastanawiamy się, czy wyłączyliśmy np. żelazko. Dzięki naszej aplikacji można z każdego miejsca na świecie to sprawdzić i ewentualnie je wyłączyć” - dodał.

To nie pierwszy sukces Smartbox. W tym roku zespół ten zajął 3. miejsce w Imagine Cup 2016 (kategoria Innovation) – największym konkursie technologicznym na świecie skierowanym do środowisk studenckich organizowanym przez Microsoft. Był najlepszy w Polsce w Smart City Challenge oraz otrzymał nagrodę specjalną od firmy Energa, jako produkt przyczyniający się do oszczędności energii.

Business Mixer organizowany jest przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy WSIiZ, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działający przy Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera