Wystawa: przyroda w obiektywie pracowników PAN

Kilkadziesiąt fotografii roślin i zwierząt wykonanych m.in. w... Warszawie można oglądać na nowej wystawie "Nasze spotkania z przyrodą" od 8 lipca do 28 sierpnia w Muzeum Ziemi PAN.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy ekspozycji, szansę na obcowanie z cudami natury każdy ma na wyciągnięcie ręki, nawet w tak - z pozoru - niegościnnym miejscu, jak duże miasto.

"Czasami wystarczy na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy, a czasem trzeba mieć po prostu trochę szczęścia i znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze" - czytamy w zaproszeniu na ekspozycję.

Duża część prezentowanych zdjęć została wykonana w najbliższym otoczeniu Muzeum Ziemi PAN. "My mamy też to szczęście, że dane jest nam pracować w jednym z najpiękniejszych zakątków Warszawy, usytuowanym na terenie porośniętej drzewami Skarpy Warszawskiej. Obok wszędobylskich wiewiórek i sikorek, można tutaj spotkać wiele rzadkich gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. W bliskim sąsiedztwie gniazdują m.in. dzięcioły zielone i sowy uszate, a czasem pojawiają się nietypowi w wielkim mieście goście, jak lisy czy kuny" - wyliczają muzealnicy.

Zdaniem pracowników Muzeum Ziemi PAN fakt codziennego obcowania z naturą jest doskonałą inspiracją dla obserwacji przyrodniczych i wędrówek z aparatem w ręku po bliższych i dalszych rejonach Polski.

"Z czasem nasze +fotografowanie przyrody+ przerodziło się w pasję, bez której trudno byłoby nam żyć. Pasję, która jest bardzo zaraźliwa i silnie uzależniająca" - wyjaśniają. Dlatego część prezentowanych prac pochodzi również z innych rejonów Polski - m.in. Tatr.

Wszystkie fotografie na wystawie wykonali pracownicy Muzeum Ziemi PAN. Jest to druga edycja wystawy pod tym samym tytułem. Tym razem spośród 121 zgłoszonych prac wyłoniono 41 najlepszych fotografii dziesięciu autorów. Kuratorem ekspozycji jest Marek Wierzbicki. Jej uzupełnieniem jest prezentacja filmów przyrodniczych autorstwa Krzysztofa Maliszewskiego.

Muzeum Ziemi PAN w Warszawie mieści się przy al. Na Skarpie 27.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/



Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: do wdrożenia prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych w Polsce niezbędne są zmiany legislacyjne

  • 18.08.2024. Rzeka Kłodnica przy Małej Elektrowni Wodnej Pławniowice. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Śląskie/ Podczas eksperymentu zneutralizowano złotą algę nawet do zera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera